Given that there is 48 liters of gasoline to be burned and that 45 kJ of energy is released per gram of gasoline burned, the amount of energy that the gasoline fuel produces can then be calculated, First, we convert 48 liters of gasoline to units of mass (grams) in order to use the given conversion of 45 kJ per gram of gasoline. To do this, we use the density of gasoline which is 0.77 g/mL. The following expression is then used:
48 L gasoline x 1000 mL/L x 0.77 g/mL x 45 kJ/g gasoline = 1663200 kJ
<span>The amount of energy produced by burning 48 L of gasoline was then determined to be 1663200 kJ. </span>
1L = 1000ml
1ml = 1cm^3
2.1L = 2100mL = 2100cm^3
<span>In order to calculate the surface are of the sheet of paper in square centimeters you must first convert the dimensions of the paper to centimeters. You can do this by multiplying 8.5 * 2.54 and 6.5 * 2.54. The paper measures 21.59cm by 16.51cm. To find the surface area you multiply the dimensions of the paper to equal 356.4509cm2</span>
Answer:
Well they didn't transfer any energy when they weren’t touching and it did t produce any energy if it didn’t move. Since they are on top of each other they are causing momentum on each other creating kinetic energy
Explanation:
Answer: 0,4278g of F and 0,4191g of Fe
Explanation: it's possible to calculate the mass of each element by multiplying the percentage (decimal) of the element by the mass of the compound.
For Fluorine (F)
0,847g * 0,5051 = 0,4278g of F
For iron (Fe)
0,847 * 0,4949 = 0,4191g of Fe
This is determined because even when the compound is decomposed, due to conservative law of mass, the decomposition process do not affect the amount of matter, so the mass of the elements remain even if they are separated from the original molecule.
At the end, the sum of the elements masses should be the total mass of the compound.