Answer:
- 7.48
Explanation:
Given:
Concentration of the sugar solution, C = 0.3 M
Temperature, T = 27° C = 273 + 27 = 300 K
Now,
The solute potential is given as:
solute potential = - iCRT
where,
i is the number of particles the particular molecule will make in water
i = 1 for sugar
R is the universal gas constant = 0.0831 liter bar/mole-K
on substituting the respective values, we get
solute potential = - 1 × 0.3 × 0.0831 × 300
or
The solute potential = - 7.479 ≈ - 7.48
I believe the answer is sugar crystals with stirring at 15 degrees Celsius.
Solubility is the maximum amount of a substance that will dissolve in a given amount of solvent at a specific temperature. There are two major factors that affect solubility are temperature and pressure. Temperature affects solubility of both solids and gases, but pressure only affects the solubility of gases. Increasing the surface area of solutes also increases the solubility.
Answer:
190 mmHg
Explanation:
According to Dalton's law, in a mixture of ideal gases, each gas behaves independently of the other. Also, the total pressure is equal to the sum of the individual partial pressures.
The total pressure of the mixture is 470 mmHg , and the partial pressure of nitrogen is 280 mmHg. Then,
P = pO₂ + pN₂
pO₂ = P - pN₂
pO₂ = 470 mmHg - 280 mmHg
pO₂ = 190 mmHg
Answer:
Explanation:Answer - 0.73%
14.6 .2
=
100 x
(Above is proportions I used to get the answer)
x = 0.73% which is the answer.
Answer:
Explanation:
final temperature of the cube
initial temperature of the cube
mass of the cube
specific heat of aluminum