<u>Answer:</u> The new concentration of lemonade is 3.90 M
<u>Explanation:</u>
To calculate the number of moles for given molarity, we use the equation:
.....(1)
Molarity of lemonade solution = 2.66 M
Volume of solution = 473 mL
Putting values in equation 1, we get:

Now, calculating the new concentration of lemonade by using equation 1:
Moles of lemonade = 1.26 moles
Volume of solution = (473 - 150) mL = 323 mL
Putting values in equation 1, we get:

Hence, the new concentration of lemonade is 3.90 M
Answer:
Explanation:
25 % ( m / v ) mannitol solution means 25 gram in 100 cc of water
25 gram in 100 mL of water
grams of mannitol in 30 mL = 25 x 30 / 100
= 7.5 grams .
Answer: $1338.16
Explanation: Total cost of stock= $2568
Total cost of stock including the brokerage
$
Selling price of stock = $3928
Selling price of stock including trading fee=($3928-$7)=$3919
Net Proceeds = Net selling price of stock - Cost Price of stock
Net Proceeds = ($3919 - $2580.84) = $1338.16
Answer :
(a) The density of mercury is, 13.6 g/ml
(b) The mass of 120.0 ml of mercury is, 1632 grams
Explanation :
(a) Now we have to calculate the density of mercury.
<u>Given :</u>
Volume of mercury = 25.0 ml
Mass of mercury = 340.0 g
Formula used :


Therefore, the density of mercury is, 13.6 g/ml
(b) Now we have to calculate the mass of 120.0 ml of mercury.
As, 25.0 ml of mercury has mass = 340.0 g
So, 120.0 ml of mercury has mass = 
Therefore, the mass of 120.0 ml of mercury is, 1632 grams
Answer:
a) First-order.
b) 0.013 min⁻¹
c) 53.3 min.
d) 0.0142M
Explanation:
Hello,
In this case, on the attached document, we can notice the corresponding plot for each possible order of reaction. Thus, we should remember that in zeroth-order we plot the concentration of the reactant (SO2Cl2 ) versus the time, in first-order the natural logarithm of the concentration of the reactant (SO2Cl2 ) versus the time and in second-order reactions the inverse of the concentration of the reactant (SO2Cl2 ) versus the time.
a) In such a way, we realize the best fit is exhibited by the first-order model which shows a straight line (R=1) which has a slope of -0.0013 and an intercept of -2.3025 (natural logarithm of 0.1 which corresponds to the initial concentration). Therefore, the reaction has a first-order kinetics.
b) Since the slope is -0.0013 (take two random values), the rate constant is 0.013 min⁻¹:

c) Half life for first-order kinetics is computed by:

d) Here, we compute the concentration via the integrated rate law once 1500 minutes have passed:

Best regards.