Explanation:
Carbon black sphere
Nitrogen blue sphere
Chlorine green sphere
Hydrogen white sphere
Reactants:
three molecules that contain one black sphere and four white spheres
3CH₄
three molecules that contain two blue spheres and four green spheres:
3N₂Cl₄
Products:
three molecules that contain one black sphere and four green spheres:
3CCl₄
three molecules that contain two blue spheres:
3N₂
six molecules that contain two white spheres
6H₂
The reaction proper:
3CH₄ + 3N₂Cl₄ → 3CCl₄ + 3N₂ + 6H₂
Learn more:
Chemical reactions brainly.com/question/4216541
#learnwithBrainly
Answer : The number of grams of solute in 500.0 mL of 0.189 M KOH is, 5.292 grams
Solution : Given,
Volume of solution = 500 ml
Molarity of KOH solution = 0.189 M
Molar mass of KOH = 56 g/mole
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get the mass of solute KOH.


Therefore, the number of grams of solute in 500.0 mL of 0.189 M KOH is, 5.292 grams
There are 9 square meters in one square yard so divide 27.99 by 9
27.99/9=3.11
one square meter is $3.11
I hope I've helped!
Answer:
The answer to your question is C₂H₆O
Explanation:
Data
Molecular formula = C₆H₁₈O₃
Empirical formula = ?
Empirical formula is defined as the simplest ratio of the elements that form part of a molecule.
Process
To find the empirical formula find the greatest common factor of the subscripts.
6 18 3 2
3 9 3 3
1 3 1 3
1
The GCF is 3, so factor 3 of the molecular formula
3 ( C₂H₆O)
The result is the empirical formula C₂H₆O
Chlorous Acid Ionizes as,
HClO₂ ⇆ H⁺ + ClO₂⁻
Ka = [H⁺] [ClO₂⁻] / [HClO₂]
Ka of Chlorous Acid = 1.1 × 10⁻²
The concentration of H⁺ ions at equilibrium are calculated as,
Initial 0.1 M ⇆ 0 0
At Equilibrium 0.1-X ⇆ X X
So,
Ka = [X] [X] / [0.1-X]
Putting value of Ka,
1.1 × 10⁻² = X² / 0.1-X
Solving for X,
(www.cymath.com)
X = 0.028 M
Hence at equilibrium concentration of H⁺ and ClO₂⁻ is 0.028 M.
Percentage Ionization is calculated as,
= [H⁺] / [HA] × 100
= (0.028 / 0.1) × 100
= 0.28 × 100
= 28 % (Percentage Ionization)