Answer:
Explanation:
The lewis structure (indicating all the atoms and patterns provided as hint in the question) of glycine can be seen in the attachment below. While the chemical structure of glycine can be seen below
H
|
H₂N - C - C =O
| \
H OH
The structure (of glycine) above provides a "fair idea" of how the lewis structure will be.
Answer:
58.61 grams
Explanation:
Taking The molecular weight of NaCl = 58.44 grams/mole
<u>Determine how many grams of NaCl to prepare the bath solution </u>
first we will calculate the moles of NaCl that is contained in 6L of 170 mM of NaCI solution
= ( 6 * 170 ) / 1000
= 1020 / 1000 = 1.020 moles
next
determine how many grams of NaCl
= moles of NaCl * molar mass of NaCl
= 1.020 * 58.44
= 58.61 grams
We are given that the balanced chemical reaction is:
cacl2⋅2h2o(aq) +
k2c2o4⋅h2o(aq) --->
cac2o4⋅h2o(s) +
2kcl(aq) + 2h2o(l)
We known that
the product was oven dried, therefore the mass of 0.333 g pertains only to that
of the substance cac2o4⋅h2o(s). So what we will do first is to convert this
into moles by dividing the mass with the molar mass. The molar mass of cac2o4⋅h2o(s) is
molar mass of cac2o4 plus the
molar mass of h2o.
molar mass cac2o4⋅h2o(s) = 128.10
+ 18 = 146.10 g /mole
moles cac2o4⋅h2o(s) =
0.333 / 146.10 = 2.28 x 10^-3 moles
Looking at
the balanced chemical reaction, the ratio of cac2o4⋅h2o(s) and k2c2o4⋅h2o(aq) is
1:1, therefore:
moles k2c2o4⋅h2o(aq) = 2.28
x 10^-3 moles
Converting
this to mass:
mass k2c2o4⋅h2o(aq) = 2.28
x 10^-3 moles (184.24 g /mol) = 0.419931006 g
Therefore:
The mass of k2c2o4⋅<span>h2o(aq) in
the salt mixture is about 0.420 g</span>
Explanation:
Carbon black sphere
Nitrogen blue sphere
Chlorine green sphere
Hydrogen white sphere
Reactants:
three molecules that contain one black sphere and four white spheres
3CH₄
three molecules that contain two blue spheres and four green spheres:
3N₂Cl₄
Products:
three molecules that contain one black sphere and four green spheres:
3CCl₄
three molecules that contain two blue spheres:
3N₂
six molecules that contain two white spheres
6H₂
The reaction proper:
3CH₄ + 3N₂Cl₄ → 3CCl₄ + 3N₂ + 6H₂
Learn more:
Chemical reactions brainly.com/question/4216541
#learnwithBrainly