Answer:
<span>23.6
g carbon dioxide comes from 8.6 g of CH4 or 10.7 g carbon dioxide comes from
15.6 g O that means the 15.6 g of oxygen is still the limiting reactant because
it gets used up and only makes 10.7 g of CO2. </span>
Explanation:
1) Balanced chemical equation:
CH₄ + 2O₂ → CO₂ + 2H₂O
2) mole ratios:
1 mol CH₄ : 2mol O₂ : 1 mol CO₂ : 2 mol H₂O
3) molar masses
CH₄: 16.04 g/mol
O₂: 32.0 g/mol
CO₂: 44.01 g/mol
4) Convert the reactant masses to number of moles, using the formula
number of moles = mass in grams / molar mass
CH₄: 8.6g / 16.04 g/mol = 0.5362 moles
<span />
O₂: 15.6 g / 32.0 g/mol = 0.4875 moles
5) If the whole 0.5632 moles of CH₄ reacted that yields to the same number of moles of CO₂ and that is a mass of:
mass of CO₂ = number of moles x molar mass = 23.60 g of CO₂
Which is what the first part of the answer says.
6) If the whole 0.4875 moles of O₂ reacted that would yield 0.4875 / 2 = 0.24375 moles of CO₂, and that is a mass of:
mass of CO₂ = 0.4875 grams x 44.01 g/mol = 10.7 grams of CO₂.
Which is what the second part of the answer says.
7) From the mole ratio you know infere that 0.5362 moles of CH₄ needs more twice number of moles of O₂, that is 1.0724 moles of O₂, and since there are only 0.4875 moles of O₂, this is the limiting reactant.
Which is what the chosen answer says.
8) From the mole ratios 0.4875 moles of O₂ produce 0.4875 / 2 moles of CO₂, and that is:
0.4875 / 2 mols x 44.01 g/mol = 10.7 g of CO₂, which is the last part of the answer.
Answer: The oxidation state of selenium in SeO3 is +6
Explanation:
SeO3 is the chemical formula for selenium trioxide.
- The oxidation state of SeO3 = 0 (since it is stable and with no charge)
- the oxidation number of oxygen (O) IN SeO3 is -2
- the oxidation state of selenium in SeO3 = Z (let unknown value be Z)
Hence, SeO3 = 0
Z + (-2 x 3) = 0
Z + (-6) = 0
Z - 6 = 0
Z = 0 + 6
Z = +6
Thus, the oxidation state of selenium in SeO3 is +6
Those are the correct steps, young chemist. Don't be discouraged by an insane answer.
Answer:
To increase surface area of the platinum electrode which results in superior quality and action of the electrodes as opposed to normal platinum electrodes.
Explanation:
Platinization of Platinum is the process of covering platinum electrode with a layer of platinum black. Platinum black is a finally divided form of platinum, optimized for catalysing the addition of hydrogen to unsaturated organic compound. This increases the surface area of the platinum electrodes and therefore exhibits action superior to that of normal electrodes.
Answer: 
Explanation:
A double displacement reaction is one in which exchange of ions take place. The salts which are soluble in water are designated by symbol (aq) and those which are insoluble in water and remain in solid form are represented by (s) after their chemical formulas.
A double displacement reaction in which one of the product is formed as a solid is called as precipitation reaction.
The balanced chemical equation is:
