Answer:
2K+(aq) + CO3²¯(aq) + Ca^2+(aq) + 2F¯(aq) —› Cu2CO3(s) + 2K+(aq) + 2F¯(aq)
Explanation:
K2CO3(aq) + 2CuF(aq) → Cu2CO3(s) + 2KF(aq)
The complete ionic equation for the above equation can be written as follow:
In solution, K2CO3 and CuF will dissociate as follow:
K2CO3(aq) —› 2K+(aq) + CO3²¯(aq)
CuF(aq) —› Ca^2+(aq) + 2F¯(aq)
Thus, we can write the complete ionic equation for the reaction as shown below:
K2CO3(aq) + 2CuF(aq) —›
2K+(aq) + CO3²¯(aq) + Ca^2+(aq) + 2F¯(aq) —› Cu2CO3(s) + 2K+(aq) + 2F¯(aq)
Answer: 1.Stars are born in clouds of gas and dust called nebulas.
2.The gas and dust are pulled together by gravity.
3.Heat and pressure cause nuclear fusion, which signals the birth of a star.
Explanation:
m = given mass of gas = 3.82 g
M = molar mass of gas = ?
T = temperature of laboratory = 302 K
P = air pressure = 1.04 atm = 1.04 x 101325 pa
V = volume of gas = 0.854 L = 0.854 x 10⁻³ m³
using the ideal gas equation
PV = (m/M) RT
inserting the above values
(1.04 x 101325) (0.854 x 10⁻³) = (3.82/M) (8.314) (302)
M = 106.6 g
hence the molar mass of the gas comes out to be 106.6 g
Answer:
429.4 kJ are absorbed in the endothermic reaction.
Explanation:
The balanced chemical equation tells us that 1168 kJ of heat are absorbed in the reaction when 4 mol of NH₃ (g) react with 5 mol O₂ (g).
So what we need is to calculates how many moles represent 25 g NH₃(g) and calculate the heat absorbed. (NH₃ is the limiting reagent)
Molar Mass NH₃ = 17.03 g/mol
mol NH₃ = 25.00 g/ 17.03 g/mol = 1.47 mol
1168 kJ /4 mol NH₃ x 1.47 mol NH₃ = 429.4 kJ
Answer:
Positron emission
Explanation:
Positron emission involves the conversion of a proton to a neutron. This process increases the mass number of the daughter nucleus by 1 while its atomic number remains the same. The new neutron increases the number of neutrons present in the daughter nucleus hence the process increases the N/P ratio.
A positron is usually ejected in the process together with an anti-neutrino to balance the spins.