Answer:
C₂H₇F₂P
Explanation:
Given parameters:
Composition by mass:
C = 24%
H = 7%
F = 38%
P = 31%
Unknown:
Empirical formula of compound;
Solution :
The empirical formula is the simplest formula of a compound. To solve for this, follow the process below;
C H F P
% composition
by mass 24 7 38 31
Molar mass 12 1 19 31
Number of
moles 24/12 7/1 38/19 31/31
2 7 2 1
Dividing
by the
smallest 2/1 7/1 2/1 1/1
2 7 2 1
Empirical formula C₂H₇F₂P
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, since we have grams of iron (III) oxide whose molar mass is 159.69 g/mol are able to compute the produced grams of iron by using its atomic mass that is 55.845 g/mol and their 2:4 molar ratio in the chemical reaction:

Best regards.
0.208 is the specific heat capacity of the metal.
Explanation:
Given:
mass (m) = 63.5 grams 0R 0.0635 kg
Heat absorbed (q) = 355 Joules
Δ T (change in temperature) = 4.56 degrees or 273.15+4.56 = 268.59 K
cp (specific heat capacity) = ?
the formula used for heat absorbed and to calculate specific heat capacity of a substance will be calculated by using the equation:
q = mc Δ T
c = 
c = 
= 0.208 J/gm K
specific heat capacity of 0.208 J/gm K
The specific heat capacity is defined as the heat required to raise the temperature of a substance which is 1 gram. The temperature is in Kelvin and energy required is in joules.
<span>Let's </span>assume that the gas has ideal gas behavior. <span>
Then we can use ideal gas formula,
PV = nRT<span>
</span><span>Where, P is the pressure of the gas (Pa), V
is the volume of the gas (m³), n is the number
of moles of gas (mol), R is the universal gas constant ( 8.314 J mol</span></span>⁻¹ K⁻¹)
and T is temperature in Kelvin.<span>
<span>
</span>P = 60 cm Hg = 79993.4 Pa
V = </span>125 mL = 125 x 10⁻⁶ m³
n = ?
<span>
R = 8.314 J mol</span>⁻¹ K⁻¹<span>
T = 25 °C = 298 K
<span>
By substitution,
</span></span>79993.4 Pa<span> x </span>125 x 10⁻⁶ m³ = n x 8.314 J mol⁻¹ K⁻¹ x 298 K<span>
n = 4.0359 x 10</span>⁻³ mol
<span>
Hence, moles of the gas</span> = 4.0359 x 10⁻³ mol<span>
Moles = mass / molar
mass
</span>Mass of the gas = 0.529 g
<span>Molar mass of the gas</span> = mass / number of moles<span>
= </span>0.529 g / 4.0359 x 10⁻³ mol<span>
<span> = </span>131.07 g mol</span>⁻¹<span>
Hence, the molar mass of the given gas is </span>131.07 g mol⁻¹
It means there is a lot of the same thing and not many others