I just did guessed on the question and got it right. The answer is kinetic energy.
Divide the mass by the density
Speed (m/s) = distance (metres) ÷ time (seconds)
For Track 1: 0.2 ÷ 2 = 0.1m/s
For Track 2: 0.2 ÷ 2 = 0.1m/s
For Track 3: 0.6 ÷ 6 = 0.1m/s
For Track 4: 0.4 ÷ 6 = 0.07m/s
The train on Track 4 had the slowest speed because it's got the shortest speed and it's covering less distance per second therefore it is slower.
The ideal gas equation is;
PV = nRT; therefore making P the subject we get;
P = nRT/V
The total number of moles is 0.125 + 0.125 = 0.250 moles
Temperature in kelvin = 273.15 + 18 = 291.15 K
PV = nRT
P = (0.250 × 0.0821 )× 291.15 K ÷ (7.50 L) = 0.796 atm
Thus, the pressure in the container will be 0.796 atm
Answer:
Yes.
Explanation:
Yes, I did see a wave that formed and rolled down the line because of tapping the stick on one end of the tape. The wave that had been created goes from one side of the tape to the other end of the tape. This movement occur in the tape due to the disturbance at one end of the tape so we can say that wave formed in the tape and rolled down the line.