Answer:
= 82%
Explanation:
Percentage purity is calculated by the formula;
% purity = (mass of pure chemical/total mass of sample) × 100
In this case;
1 mole of Ca(NO3)2 = 164 g
but; 164 g of Ca(NO3)2 = 40 g Ca
Therefore; mass of Ca(NO3)2 = 164 /40
= 4.1 g
Thus;
% purity of Ca(NO3)2 = (Mass of Ca(NO3)2/ mass of the sample)× 100
= (4.1 g/ 5 g) × 100
= 82%
If, (.525m)(100 cm/m)(1/2.54 in/cm) = 20.7 in or C
Lake Minnetonka in Southern Minneosta is buffer solution
Explanation:
One can conclude from the observation that Lake Minnetonka is a buffer solution. A buffer solution is a special solution that resist changes in pH or pOH when a small amount of an acid or base is added.
- Buffers are solutions in equilibrium with a fairly constant pH.
- They are aqueous solutions containing weak acids and their salts or weak bases and their salts.
- Since the pH of water sample from Lake Minnetonka did not change, it is a buffer.
Learn more:
buffer brainly.com/question/4431162
blood as a buffer brainly.com/question/12855542
#learnwithBrainly
PH of solution will be greater than seven (pH>7), that means that solution is basic (<span>pH above </span>7<span> is a base, the higher the number, the stronger is the base).
</span>pH (potential of hydrogenis) is a measure of the hydrogen ion (H⁺) concentration of a solution. <span>Solutions with a pH less than 7 are acidic.</span>
Answer:
93.50±5%
Explanation:
Hello,
The average of the results turns out in 93.50% Na2CO3, thus, the range that the true value lies on is:
93.50±5%
For us to have be 95% confident that we've got the correct result.
Best regards.