Hmm. I'm not 100% sure but. I'm pretty sure it's A because the heated water is below and there's a hotter temp. Also because it's copper, heat will move more quickly. I'm not 100% sure, are there notes you can check?
The answer & explanation for this question is given in the attachment below.
1 atm = 760mmHg
754.3 mmHg / 760 mmHg * 1atm = 0.99 atm
760 mmHg = 101.3 KPa
754.3 mmHg/ 760mmHg *101.3 KPa = 100.54 KPa
Hope this helps!
Answer:
9.9 ml of 0.200M NH₄OH(aq)
Explanation:
3NH₄OH(Iaq) + FeCl₃(aq) => NH₄Cl(aq) + Fe(OH)₃(s)
?ml of 0.200M NH₄OH(aq) reacts completely with 12ml of 0.550M FeCl₃(aq)
1 x Molarity NH₄OH x Volume Am-OH Solution(L) = 2 x Molarity FeCl₃ x Volume FeCl₃ Solution
1(0.200M)(Vol Am-OH Soln) = 3(0.550M)(0.012L)
=> Vol Am-OH Soln = 3(0.550M)(0.012L)/1(0.200M) = 0.0099 Liter = 9.9 milliliters
Thank you for posting your question here at brainly. The <span>mole fraction of co if the h2 mole fraction is 0.22 and the o2 mole fraction is 0.58 is 0.20, below is the solution:
</span>
mole fraction CO + mole fraction H2 + mole fraction O2 = 1
mole fraction CO = 1 - ( 0.22 + 0.58)=0.20