Answer: It has the highest number of hydroxide ions
Explanation: I took the review
Answer:
c = 4016.64 j/g.°C
Explanation:
Given data:
Mass of substance = 2.50 g
Calories release = 12 cal (12 ×4184 = 50208 j)
Initial temperature = 25°C
Final temperature = 20°C
Specific heat of substance = ?
Formula:
Q = m.c. ΔT
Q = amount of heat absorbed or released
m = mass of given substance
c = specific heat capacity of substance
ΔT = change in temperature
Solution:
Q = m.c. ΔT
ΔT = T2 - T1
ΔT = 20°C - 25°C
ΔT = -5°C
50208 j = 2.50 g . c. -5°C
50208 j = -12.5 g.°C .c
50208 j /-12.5 g.°C = c
c = 4016.64 j/g.°C
Due to the presence of mobile or moving electrons in an atom they are good conductor of heat and electricity. Thus, the heat conduction and current conduction properties of metals are explained by its mobile electrons.
The other mentioned properties of metal are strength which can be explained by type of bonding within the metals, malleability explains the tendency of metals to be flattened into thin sheets, ductility explains the tendency to be stretched into wires, luster means the surface of metal is shiny and opacity is measure of impermeability that is to what extent they can pass light through them, metals are opaque, can not pass light through them or they are not transparent . All these properties are not because of mobile electrons in metals.
Therefore, correct properties are heat conduction and current conduction.
<h3>
Answer:</h3>
0.95 atm
<h3>
Explanation:</h3>
We are given;
Initial pressure, P1 = 1.0 atm
Initial temperature, T1 =298 K (25°C + 273)
Initial volume, V1 = 0.985 L
Final temperature, T2 = 295 K (22°C + 273)
Final volume, V2 = 1.030 L
We are required to find final air pressure;
Using the combined gas law;

To get, P2 ;



= 0.95 atm
Therefore, the air pressure at the top of the mountain is 0.95 atm