Answer is: mass of the mixture is 24,47 g.
1) N(Na₂SO₄) = 3,5·10²².
n(Na₂SO₄) = 3,5·10²² ÷ 6·10²³ 1/mol.
n(Na₂SO₄) = 0,058 mol.
m(Na₂SO₄) = 0,058 mol · 142 g/mol.
m(Na₂SO₄) = 8,24 g.
2) n(H₂O) = 0,500 mol.
m(H₂O) = 0,5 mol · 18 g/mol.
m(H₂O) = 9 g.
3) m(total) = 8,24 g + 9 g + 7,23 g.
m(total) = 24,47 g.
n - amount of substance.
Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!
Depression in freezing point (Δ

) =

×m×i,
where,

= cryoscopic constant =

,
m= molality of solution = 0.0085 m
i = van't Hoff factor = 2 (For

)
Thus, (Δ

) = 1.86 X 0.0085 X 2 =

Now, (Δ

) =

- T
Here, T = freezing point of solution

= freezing point of solvent =

Thus, T =

- (Δ

) = -
Answer
D 160g
Explanation:
<u>Write the equation:</u>
Combustion reactions use oxygen and release water and heat, so
CH₃OH(g) + O₂(g) → CO₂(g) + H₂O(g)
Balance that:
2CH₃OH(g) + 3O₂(g) → 2CO₂(g) + 4H₂O(g)
<u>Find moles of carbon dioxide:</u>
We need to know the number of moles of CO₂. This rxn is at STP, so at STP one mole of gas = 22.4 liters.
112 L * 1 mol/22.4 L = <em>5 mol CO₂</em>
<u>Find moles of methanol:</u>
Based on the chemical equation, for every 2 mol methanol, there are 2 mol carbon dioxide. So for every 5 mol carbon dioxide, there are 5 mol methanol!
5 mol CO₂ = 5 mol CH₃OH
Molar mass of methanol: 12.01 + 3*1.008 + 16.00 + 1.008 = <em>32.04 g/mol</em>
Moles of methanol: 5 mol * 32.04 g/mol = 160.2 g methanol
≈ 160 mol methanol
Answer:
Molarity for the sulfuric acid is 0.622 M
Explanation:
When we neutralize an acid with a base, molarity of both . both volume are the same. The formula is:
M acid . volume of acid = M base . volume of base
M acid = unknown
Volume of acid = 17 mL
Volume of base = 45 mL
M base = 0.235 M
Therefore, we replace: M acid . 17 mL = 0.235 M . 45 mL
M acid = (0.235 M . 45 mL) / 17 mL
M acid = 0.622 M