Answer: Mass of zinc that reacts with 4.11 g of hydrochloric acid to form 9.1 g of zinc chloride and 3.97 g of hydrogen gas is 8.96 g
Explanation:
According to the law of conservation of mass, mass can neither be created nor be destroyed. Thus the mass of products has to be equal to the mass of reactants. The number of atoms of each element has to be same on reactant and product side. Thus chemical equations are balanced.
Given: mass of hydrochloric acid = 4.11 g
Mass of products = Mass of zinc chloride + mass of hydrogen = 9.1 g + 3.97 g = 13.07 g
As mass of reactant = mass of products
mass of hydrochloric acid + mass of zinc = Mass of zinc chloride + mass of hydrogen
4.11 g + mass of zinc = 13.07 g
mass of zinc = 8.96 g
<span>15.4 milligrams
The ideal gas law is
PV = nRT
where
P = pressure of the gas
V = volume of the gas
n = number of moles of gas
R = Ideal gas constant (8.3144598 L*kPa/(K*mol) )
T = absolute temperature.
So let's determine how many moles of gas has been collected.
Converting temperature from C to K
273.15 + 25 = 298.15 K
Converting pressure from mmHg to kPa
753 mmHg * 0.133322387415 kPa/mmHg = 100.3917577 kPa
Taking idea gas equation and solving for n
PV = nRT
PV/RT = n
n = PV/RT
Substituting known values
n = PV/RT
n = (100.3917577 kPa 0.195 L) / (8.3144598 L*kPa/(K*mol) 298.15 K)
n = (19.57639275 L*kPa) / (2478.956189 L*kPa/(mol) )
n = 0.007897031 mol
So we have a total of 0.007897031 moles of gas particles.
Now let's get rid of that percentage that's water vapor. The percentage of water vapor is the vapor pressure of water divided by the total pressure. So
24/753 = 0.03187251
The portion of hydrogen is 1 minus the portion of water vapor. So
1 - 0.03187251 = 0.96812749
So the number of moles of hydrogen is
0.96812749 * 0.007897031 mol = 0.007645332 mol
Now just multiple the number of moles by the molar mass of hydrogen gas. Start with the atomic weight.
Atomic weight hydrogen = 1.00794
Molar mass H2 = 1.00794 * 2 = 2.01588 g/mol
Mass H2 = 2.01588 g/mol * 0.007645332 mol = 0.015412073 g
Rounding to 3 significant figures gives 0.0154 g = 15.4 mg</span>
Answer:
[HClO₄] = 11.7M
Explanation:
First of all we need to know, that a weight percent represents, the mass of solute in 100 g of solution.
Let's convert the mass to moles → 70.5 g . 1mol/100.45 g = 0.702 moles
Now we can apply the density to calculate the volume.
Density always refers to solution → Solution density = Solution mass / Solution volume
1.67 g/mL = 100 g / Solution volume
Solution volume = 100 g / 1.67 g/mL → 59.8 mL
To determine molarity (mol/L) we must convert the mL to L
59.8 mL . 1L/1000mL = 0.0598 L
Molarity → Moles of solute in 1L of solution → 0.702 mol / 0.0598 L = 11.7M
Answer :
(1) The number of valence electrons present in the compound is, 20
(2) The number of bonded electrons present in the compound is, 16
(3) The number of lone pair electrons present in the compound is, 4
(4) The number of single bonds present in the compound is, 8
Explanation :
Lewis-dot structure : It shows the bonding between the atoms of a molecule and it also shows the unpaired electrons present in the molecule.
In the Lewis-dot structure the valance electrons are shown by 'dot'.
The given molecule is, 
As we know that carbon has '4' valence electrons, hydrogen has '1' valence electrons and oxygen has '6' valence electrons.
Therefore, the total number of valence electrons in
= 2(4) + 6(1) + 6 = 20
According to Lewis-dot structure, there are 16 number of bonding electrons and 4 number of non-bonding electrons or lone pair of electrons.
The Lewis-dot structure of
is shown below.
Answer:
52 amu
Explanation:
To get the relative atomic mass of the element, we need to take into consideration, the atomic masses of the different isotopes and their relative abundances. We simply multiply the percentages with the masses. This can be obtained as follows:
[89/100 * 52] + [8/100 * 49] + [3/100 * 50]
46.28 + 3.92 + 1.5 =51.7 amu
The approximate atomic mass of element x is 52 amu