The answers are "t<span>ails of comets, the ionosphere, and a neon sign." or options A, D, and E. Tails of comments are mainly made of plasma. Ice cubes are examples of a solid. A gas fire key word gas is example of a gas. The ionosphere is also mainly made of plasma. A neon sign uses plasma in order to work. A flashlight uses a light bulb which isn't a example of plasma therefore thats a no.
Hope this helps!
</span>
The accepted concentration of chlorine is 1.00 ppm that is 1 gram of chlorine per million of water.
The volume of water is
.
Since, 1 gal= 3785.41 mL
Thus, 
Density of water is 1 g/mL thus, mass of water will be
.
Since, 1 grams of chlorine →
grams of water.
1 g of water →
g of chlorine and,
of water →86.6 g of chlorine
Since, the solution is 9% chlorine by mass, the volume of solution will be:

Thus, volume of chlorine solution is 9.62\times 10^{2} mL.
<u>Answer:</u> The
for the reaction is 54.6 kJ/mol
<u>Explanation:</u>
For the given balanced chemical equation:

We are given:

- To calculate
for the reaction, we use the equation:
![\Delta G^o_{rxn}=\sum [n\times \Delta G_f(product)]-\sum [n\times \Delta G_f(reactant)]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5Csum%20%5Bn%5Ctimes%20%5CDelta%20G_f%28product%29%5D-%5Csum%20%5Bn%5Ctimes%20%5CDelta%20G_f%28reactant%29%5D)
For the given equation:
![\Delta G^o_{rxn}=[(2\times \Delta G^o_f_{(COCl_2)})]-[(1\times \Delta G^o_f_{(CO_2)})+(1\times \Delta G^o_f_{(CCl_4)})]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5B%282%5Ctimes%20%5CDelta%20G%5Eo_f_%7B%28COCl_2%29%7D%29%5D-%5B%281%5Ctimes%20%5CDelta%20G%5Eo_f_%7B%28CO_2%29%7D%29%2B%281%5Ctimes%20%5CDelta%20G%5Eo_f_%7B%28CCl_4%29%7D%29%5D)
Putting values in above equation, we get:
![\Delta G^o_{rxn}=[(2\times (-204.9))-((1\times (-394.4))+(1\times (-62.3)))]\\\Delta G^o_{rxn}=46.9kJ=46900J](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5B%282%5Ctimes%20%28-204.9%29%29-%28%281%5Ctimes%20%28-394.4%29%29%2B%281%5Ctimes%20%28-62.3%29%29%29%5D%5C%5C%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D46.9kJ%3D46900J)
Conversion factor used = 1 kJ = 1000 J
- The expression of
for the given reaction:

We are given:

Putting values in above equation, we get:

- To calculate the Gibbs free energy of the reaction, we use the equation:

where,
= Gibbs' free energy of the reaction = ?
= Standard gibbs' free energy change of the reaction = 46900 J
R = Gas constant = 
T = Temperature = ![25^oC=[25+273]K=298K](https://tex.z-dn.net/?f=25%5EoC%3D%5B25%2B273%5DK%3D298K)
= equilibrium constant in terms of partial pressure = 22.92
Putting values in above equation, we get:

Hence, the
for the reaction is 54.6 kJ/mol
The ideal gas equation is;
PV = nRT; therefore making P the subject we get;
P = nRT/V
The total number of moles is 0.125 + 0.125 = 0.250 moles
Temperature in kelvin = 273.15 + 18 = 291.15 K
PV = nRT
P = (0.250 × 0.0821 )× 291.15 K ÷ (7.50 L) = 0.796 atm
Thus, the pressure in the container will be 0.796 atm
Answer:
The amount of NaF produced is doubled.
(d) is correct option.
Explanation:
Given that,
A 2 mole sample of F₂ reacts with excess NaOH according to the equation.
The balance equation is

If the reaction is repeated with excess NaOH but with 1 mole of F₂
The balance equation is

Hence, The amount of NaF produced is doubled.
(d) is correct option.