Total mass of the sample =126.01 g
percent by mass of Sodium=27.40%
percent by mass of Hydrogen=1.198%
percent by mass of Carbon=14.300%
percent by mass of Oxygen=57.138%
Now the
Total mass of the sample of baking soda =Mass of sodium+Mass of hydrogen+mass of carbon+mass of oxygen.
Total mass of the sample of baking soda =34.48 g +1.51 g+18.02 + 72.00 g
Total mass of the sample of baking soda =126.01 g
percent by mass of each element =mass of element / Total mass of sample x 100
Sodium =34.48 g/126.01 g x 100=27.40%
Hydrogen =1.51 g/126.01 g x 100=1.198%
Carbon =18.02g/126.01 g x 100=14.300%
Oxygen =72.00g/126.01 g x 100=57.138%
See similar question here: brainly.com/question/18863998
The solution for this problem would be:
The mass of P4O10 is computed by: 0.800 mol x 284 g/mol = 227g t = 15.0 s ( 1 min / 60 s) = 0.25 min
So solving for the rate will be mass over t = m/t = 227/0.25 = 908 g/min would be the answer for this problem.
<u>Answer</u>: Conduction, convection, and radiation move energy from the Sun to Earth and throughout Earth.
Without more information about the experiment itself, I would choose the above answer as correct. All the other statements are correct, however none of them relates to the earth distribution processes on Earth. The last statement does.
The correct reaction equation is:

Answer:
b) 1 mole of water is produced for every mole of carbon dioxide produced.
Explanation: <u>CONVERT EVERYTHING TO MOLES OR VOLUME, THEN COMPARE IT WITH THE COMPOUND'S STOICHIOMETRY IN CHEMICAL EQUATION.</u>
a) <u>22.4 L of
gas</u> is produced only when <u>
L of
</u> is reacted with 22.4 L of
. So it is wrong.
b) Since in the chemical equation the stoichiometric coefficient of
and
are same so the number of moles or volume of each of them will be same whatever the amount of reactants taken. <u>Therefore it is correct option.</u>
c)
molecules is equal 1 mole of
if produced then 3 moles of
is required, which is not given in the option. So it is wrong.
d) 54 g of water or 3 moles of
(<em>Molecular Weight of water is 18 g</em>) is produced when 3 moles of
is used but in this option only one mole of
is given. So it is wrong.