Answer:
The volume that this same amount of air will occupy in his lungs when he reaches a depth of 124 m is - 0.27 L.
Explanation:
Using Boyle's law

Given ,
V₁ = 3.6 L
V₂ = ?
P₁ = 1.0 atm
P₂ = 13.3 atm (From correct source)
Using above equation as:




The volume that this same amount of air will occupy in his lungs when he reaches a depth of 124 m is - 0.27 L.
The equation is already balanced so the mole ratio is just 1/1 and from the question you could conclude that the equation is a single displacement
The k is the proportionality constant of the reaction. Graphically, this is the slope of the graph. Since the graph is linear, then there is only 1 value of k. To calculate this, choose two random points in the line. Suppose we use (0.15,10) and (0.30,20), calculate for the slope.
Slope = k = (10 - 20)/(0.15 - 0.30) = 66.67 mL CO₂/g CaCO₃
Answer:
324.18 g/mol
Explanation:
Let the molecular mass of the antimalarial drug, Quinine is x g/mol
According to question,
Nitrogen present in the drug is 8.63% of x
So, mass of nitrogen = 
Also, according to the question,
2 atoms are present in 1 molecule of the drug.
Mass of nitrogen = 14.01 amu = 14.01 g/mol (grams for 1 mole)
So, mass of nitrogen = 14.01×2 = 28.02
These 2 must be equal so,

solving for x, we get:
<u>x = 324.18 g/mol</u>
<h3>Answer:</h3>
Option-C: HCl + H₂O → H₃O⁺ + Cl⁻
Explanation:
Bronsted-Lowery concept of Acid and Base defines Acid as that specie which tends to donate H⁺ (Hydrogen Ion) and bases are those species which accepts H⁺ from Acids.
In selected option, HCl is reacting as Acid as it donates H⁺ to water (lowery bronsted base).
Also, the correspong acid is converted into conjugate base (i.e. Cl⁻) and base is converted into conjugate acid (i.e. H₃O⁺)