1 percent of solar radiation
Answer:
0.190 M
Explanation:
Let's consider the neutralization reaction between HCl and NaOH.
HCl + NaOH = NaCl + H2O
11.9 mL of 0.160 M NaOH were used. The reacting moles of NaOH were:
0.0119 L × 0.160 mol/L = 1.90 × 10⁻³ mol
The molar ratio of HCl to NaOH is 1:1. The reacting moles of HCl are 1.90 × 10⁻³ moles.
1.90 × 10⁻³ moles of HCl are in 10.0 mL of solution. The molarity of HCl is:
M = 1.90 × 10⁻³ mol / 10.0 × 10⁻³ L = 0.190 M
Answer:
Because the hot air from the equator is balance with the cold air from the polar region, meaning the temperature is the right degree, therefore it causes the slowing down of that hurricane.
Explanation:
From your science class you do study the convectional current right? that's what happen on the outside real life
Answer:
72.67g of B
Explanation:
The reaction of B₂O₃ to produce boron (B), is:
B₂O₃ → 3/2O₂ + 2B
<em>That means B₂O₃ produce 2 moles of boron</em>
Molar mass of B₂O₃ is 69.62g/mol. 234g of B₂O₃ contains:
234g B₂O₃ ₓ (1mol / 69.62g) = 3.361 moles of B₂O₃.
As 1 mole of B₂O₃ produce 2 moles of B, Moles of B that can be produced from B₂O₃ is:
3.361mol B₂O₃ ₓ 2 = <em>6.722 moles of B</em>.
As molar mass of B is 10.811g/mol. Thus mass of B that can be produced is:
6.722mol B ₓ (10.811g / mol) = <em>72.67g of B</em>