Here we have to choose the right option which tells the moles of CaCl₂ will react with 6.2 moles of AgNO₃ in the reaction
2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
6.2 moles of silver nitrate (AgNO₃) will react with B. 3.1 moles of calcium chloride (CaCl₂).
From the reaction: 2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
Thus 2 moles of AgNO₃ reacts with 1 mole of CaCl₂
Henceforth, 6.2 moles of AgNO₃ reacts with
= 3.1 moles of CaCl₂.
1 mole of CaCl₂ reacts with 2 moles of AgNO₃. Thus-
A. 2.2 moles of CaCl₂ will react with 2.2×2 = 4.4 moles of AgNO₃.
C. 6.2 moles of CaCl₂ will reacts with 6.2×2 = 12.4 moles of AgNO₃.
D. 12.4 moles of CaCl₂ will reacts with 12.4 × 2 = 24.8 moles of AgNO₃
Thus the right answer is 6.2 moles of AgNO₃ will react with 3.1 moles of CaCl₂.
First, we must find the total mass of CuBr₂:
Mass = 64 + 2 x 80
Mass = 224
Percentage mass of copper = mass of copper x 100 / total mass
Percentage mass of copper = (64 / 224) x 100
Percentage mass of copper = 28.45%
Explanation:
The given data is as follows.
Energy of radiation absorbed by the electron in hydrogen atom = 
As energy is absorbed as a photon. Hence, frequency will be calculated will be as follows.
E = 
=
= 
or,
=
It is known that, 
= 
And, according to De-Broglie equation 
as, p = 
So, 
= 
Now, on squaring both the sides we get the following.
=
=

where, m = mass of electron
So, 
= 
=
J
Since, K.E = 
= 
= 
Thus, we can conclude that kinetic energy acquired by the electron in hydrogen atom is
.
Answer:
2.49*10⁻¹² mol
Explanation:
Use Avogadro's Number for this equation (6.022*10²³). Divide Avogrado's by the number of atoms you have to find moles. You are answer should be 2.49*10⁻¹² mol.