I believe the correct answer would be option 4. The only statement that is true would be that it is difficult to responsibly dispose of nuclear waste products. This is because nuclear waste products are radioactive and are very harmful to the society and to the environment. It could cause serious damage to every being in contact to it.
Answer: 0,4278g of F and 0,4191g of Fe
Explanation: it's possible to calculate the mass of each element by multiplying the percentage (decimal) of the element by the mass of the compound.
For Fluorine (F)
0,847g * 0,5051 = 0,4278g of F
For iron (Fe)
0,847 * 0,4949 = 0,4191g of Fe
This is determined because even when the compound is decomposed, due to conservative law of mass, the decomposition process do not affect the amount of matter, so the mass of the elements remain even if they are separated from the original molecule.
At the end, the sum of the elements masses should be the total mass of the compound.
Answer:6.719Litres of Cl2 gas.
Explanation:According to eqn of rxn
2Na +Cl2=2NaCl
P=689torr=689/760=0.91atm
T=39°C+273=312K
according to stoichiometry of the reaction,1Moles of Cl2 gives 2moles of NaCl
But 28g of NaCl was given,we have to convert this to moles by using the relation, n=mass/MW
MW of NaCl=23+35.5=58.5g/mol
n=28g(mass given of NaCl)/58.5
n=0.479moles of NaCl
Going back to the reaction,
if 1moles of Cl2 produces 2moles of NaCl
x moles of Cl2 will give 0.479moles of NaCl.
x=0.479*1/2
x=0.239moles of Cl2.
To find the volume, we use ideal ggas eqn,PV=nRT
V=nRT/P
V=0.239*0.082*312/0.91
V=6.719Litres
Answer:
2,019 km
Explanation:
Step 1: Given data
Distance traveled by the car (D): 1,255 mi
Step 2: Convert the distance traveled by the car to kilometers
To convert one unit into another, we use a conversion factor. In this case, the appropriate conversion factor between miles and kilometers is 1 mile = 1.609 km. The distance traveled by the car, in kilometers, is:
D = 1,255 mi × (1.609 km/1 mi) = 2,019 km