Answer:
pH = 2.25
Explanation:
pH is a measurement in chemistry defined as the -log [H₃O⁺]. Molarity [], is defined as the ratio between moles of solute (HCl) and the liters of solution
To solve this question we must find the molarity of the H₃O⁺ knowing: [HCl] = [H₃O⁺]
[HCl]:
0.0084moles / 1.500L
= 0.0056M = [HCl] = [H₃O⁺]
pH = -log [H₃O⁺] = -log [0.0056M]
<h3>pH = 2.25</h3>
<u>Answer:</u> The
for the reaction is 72 kJ.
<u>Explanation:</u>
Hess’s law of constant heat summation states that the amount of heat absorbed or evolved in a given chemical equation remains the same whether the process occurs in one step or several steps.
According to this law, the chemical equation is treated as ordinary algebraic expressions and can be added or subtracted to yield the required equation. This means that the enthalpy change of the overall reaction is equal to the sum of the enthalpy changes of the intermediate reactions.
The given chemical reaction follows:

The intermediate balanced chemical reaction are:
(1)

(2)
( × 2)
(3)
( × 2)
The expression for enthalpy of the reaction follows:
![\Delta H^o_{rxn}=[1\times (\Delta H_1)]+[2\times (-\Delta H_2)]+[2\times (\Delta H_3)]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20H%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5B1%5Ctimes%20%28%5CDelta%20H_1%29%5D%2B%5B2%5Ctimes%20%28-%5CDelta%20H_2%29%5D%2B%5B2%5Ctimes%20%28%5CDelta%20H_3%29%5D)
Putting values in above equation, we get:
![\Delta H^o_{rxn}=[(1\times (-1184))+(2\times -(-234))+(2\times (394))]=72kJ](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20H%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5B%281%5Ctimes%20%28-1184%29%29%2B%282%5Ctimes%20-%28-234%29%29%2B%282%5Ctimes%20%28394%29%29%5D%3D72kJ)
Hence, the
for the reaction is 72 kJ.
Answer:
Explanation:
The first law is An object won't move by itself, and once in motion, it won't stop unless some force acts upon it. With this being said when the trumpet is at his side and he is not holding it will not move not until he lets go of it.
Answer:
11·699
Explanation:
Given the concentration of hydroxide ion in the solution is 5 ×
M
Assuming the temperature at which it is asked to find the pH of the solution be 298 K
<h3>At 298 K the dissociation constant of water is

</h3><h3>∴ pH + pOH = 14 at 298 K</h3><h3>pOH of the solution = -log( concentration of hydroxide ion )</h3>
∴ pOH of the given solution = - log(5 ×
= -0·699 + 3 = 2·301
pH of the given solution = 14 - 2·301 = 11·699
∴ pH of the solution = 11·699