Explanation:
It is known that 1 gram contains 1000 milligrams. And, mathematically we can represent it as follows.
or 
So, when we have to convert grams into milligrams then we simply multiply the digit with 1000. And, if we have to convert a digit from milligrams to grams then we simply divide it by 1000.
Answer:
Explanation:
In 150 ml of .06 g / ml solution , gram of iodine = 150 x .06 g = 9 g
Let volume of given concentration of .12 g / ml required be V
In volume V , gram of iodine = V x .12 g
According to question
V x .12 = 9 g
V = 9 / .12 = 75 ml
So, 75 ml of .12 g/ml will be taken and it is diluted to the volume of 150 ml to get the solution of required concentration .
Answer:
3.861x10⁻⁹ mol Pb⁺²
Explanation:
We can <u>define ppm as mg of Pb²⁺ per liter of water</u>.
We<u> calculate the mass of lead ion in 100 mL of water</u>:
- 100.0 mL ⇒ 100.0 / 1000 = 0.100 L
- 0.100 L * 0.0080 ppm = 8x10⁻⁴ mg Pb⁺²
Now we <u>convert mass of lead to moles</u>, using its molar mass:
- 8x10⁻⁴ mg ⇒ 8x10⁻⁴ / 1000 = 8x10⁻⁷ g
- 8x10⁻⁷ g Pb²⁺ ÷ 207.2 g/mol = 3.861x10⁻⁹ mol Pb⁺²
Answer : The concentration of Si in kilograms is, 
Explanation :
As we are given that, the concentration of Si in an Fe-Si alloy is 0.25 wt% that means:
Weight of Si = 0.25 g = 0.00025 kg
Weight of Fe = 100 - 0.25 = 99.75 g = 0.09975 kg
Density of Si = 
Density of Fe = 
Now we have to calculate the concentration in kilograms of Si per cubic meter of alloy.
Concentration of Si in kilograms = 
Concentration of Si in kilograms = 
Now put all the given values in this expression, we get:
Concentration of Si in kilograms = 
Concentration of Si in kilograms = 
Thus, the concentration of Si in kilograms is, 
H will definitely be positive because a bond is always more stable than no bond surely if it is a sigma bond.
For G you can't really know because you don't know how much energy is provided by the bond and if it outways the loss in disorder.
The reaction will become more spontaneous with a lower temperature because H tells you the reaction is exotherm