First convert the amount of grams you have of each substance to moles. Find your limiting reactant by calculating how many grams are needed to complete this reaction. If done correctly, you would see that we need .226 moles of Potassium to complete this reaction. However, we only have .118 moles of Potassium, so K must be our limiting reactant. Then use the moles of K to find out how many moles of K^2S are made. Then convert the amount of moles of K^2S to grams and you should get 10.3 g K^2S
Answer:
Explanation:
we know that
ΔH=m C ΔT
where ΔH is the change in enthalpy (j)
m is the mass of the given substance which is water in this case
ΔT IS the change in temperature and c is the specific heat constant
we know that given mass=2.9 g
ΔT=T2-T1 =98.9 °C-23.9°C=75°C
specific heat constant for water is 4.18 j/g°C
therefore ΔH=2.9 g*4.18 j/g°C*75°C
ΔH=909.15 j
Answer:
Product formed is octan-3-one.
Explanation:
is a Gilman reagent. General formula of Gilman reagent is
.
Where R is alkyl group or aryl group.
Gilman reagents react with the organo halides to replace halides with alkyl group or aryl group and this reaction is known as Corey–House synthesis.
When hexanoyl chloride is treated with
, the chloride group of the hexanoyl chloride is substituted with the ethyl group of the
to form octan-3-one with the removal of EtCu and LiCl.