1) Neutralization equation:
HBr + NaOH --> NaBr + H2O
2) 1: 1 molar ratio => 1 mol NaOH neutralizez 1 mol HBr
3) M = n / V => n = M*V
=> M*V for NaOH = M*V for HBr
0.01888 l * 0.100M = x * 0.025 l => 0.01888 l * 0.10 M / 0.025 l = 0.0755 M
Answer: 0.0755 M
To determine te volume of the solution given the amount of solute present, we simply divide the amount in moles with the concentration in molarity. First, we make sure the amount of solute is expressed in moles.
moles KCl = 2.55 g KCl / 74.55 g/mol = 0.0342 mol KCl
Volume of solution = 0.0342 mol / 0.155 mol /L = 0.221 L solution or 221 mL of the solution
Answer:
<u>H2PO4- is a proton donor and HPO42_ is a proton acceptor</u>
Explanation:
Step 1: What are hydrogen ion donor and acceptor
in the following reaction we see that:
⇒ H2PO4- is more likely to give a H+ ion to form HPO42-.
⇒HPO42- is more likely to take a H+ ion, to form H2PO4-
The reaction of an acid in water solvent is described as a dissociation
:
HA ⇔ H+ + A-
⇒where HA is a proton acid
So, H2PO4- = HA and HPO42- = A-
Acids are proton donors. So, <u>H2PO4- is a proton donor and HPO42_ is a proton acceptor</u>
Answer:
0.3428 g/mL is the concentration that student will write in her notebook.
Explanation:
Mass of the empty graduated cylinder, w = 2.2 g
Mass of sodium thiosulfate and graduated cylinder ,w'= 19.440 g
Mass of sodium thiosulfate : W
= w' - w = 19.440 g - 2.2 g = 17.24 g
Volume of the solution after adding water to the graduate cylinder with sodium thiosulfate = V
V = 50.29 mL
According to question :

Concentration of the solution :

0.3428 g/mL is the concentration that student will write in her notebook.
Answer:
P(total) = 1110 mmHg
Explanation:
According to the Dalton law of partial pressure,
The pressure exerted by mixture of gases are equal to the sum of partial pressure of individual gases.
P(total) = P1 + P2 + P3+ .....+ Pn
Given data:
Sample A = 740 mmHg
Sample B = 740 mmHg
Sample C = 740 mmHg
Total pressure = ?
Solution:
<em>Sample A:</em>
P₁V₁ = P₂V₂
P₂ = P₁V₁ / V₂
P₂ = 740 mmHg × 2L/4L
P₂ = 370 mmHg
<em>Sample B:</em>
P₁V₁ = P₂V₂
P₂ = P₁V₁ / V₂
P₂ = 740 mmHg × 2L/4L
P₂ = 370 mmHg
<em>Sample C:</em>
P₁V₁ = P₂V₂
P₂ = P₁V₁ / V₂
P₂ = 740 mmHg × 2L/4L
P₂ = 370 mmHg
Total pressure:
P(total) = P1 + P2 + P3
P(total) = 370 mmHg + 370 mmHg+ 370 mmHg
P(total) = 1110 mmHg