Answer:
The time required for the coating is 105 s
Explanation:
Zinc undergoes reduction reaction and absorbs two (2) electron ions.
The expression for the mass change at electrode
is given as :

where;
M = molar mass
Z = ions charge at electrodes
F = Faraday's constant
I = current
A = area
t = time
also;
=
; replacing that into above equation; we have:
---- equation (1)
where;
A = area
d = thickness
= density
From the above equation (1); The time required for coating can be calculated as;
![[ \frac{20 cm^2 *0.0025 cm*7.13g/cm^3}{65.38g/mol}*2 \frac{moles\ of \ electrons}{mole \ of \ Zn} * 9.65*10^4 \frac{C}{mole \ of \ electrons } ] = (20 A) t](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%20%5Cfrac%7B20%20cm%5E2%20%2A0.0025%20cm%2A7.13g%2Fcm%5E3%7D%7B65.38g%2Fmol%7D%2A2%20%5Cfrac%7Bmoles%5C%20of%20%5C%20electrons%7D%7Bmole%20%5C%20of%20%5C%20Zn%7D%20%2A%209.65%2A10%5E4%20%5Cfrac%7BC%7D%7Bmole%20%5C%20of%20%5C%20electrons%20%7D%20%20%5D%20%3D%20%2820%20A%29%20t)

= 105 s
Answer: The answer is 68142.4 Pa
Explanation:
Given that the initial properties of the cylindrical tank are :
Volume V1= 0.750m3
Temperature T1= 27C
Pressure P1 =7.5*10^3 Pa= 7500Pa
Final properties of the tank after decrease in volume and increase in temperature :
Volume V2 =0.480m3
Temperature T2 = 157C
Pressure P2 =?
Applying the gas law equation (Charles and Boyle's laws combined)
P1V1/T1 = P2V2/T2
(7500 * 0.750)/27 =( P2 * 0.480)/157
P2 =(7500 * 0.750* 157) / (0.480 *27)
P2 = 883125/12.96
P2 = 68142.4Pa
Therefore the pressure of the cylindrical tank after decrease in volume and increase in temperature is 68142.4Pa
Explanation:
According to Charle's law, at constant pressure the volume of an ideal gas is directly proportional to the temperature.
That is, 
Hence, it is given that
is 3.50 liters,
is 20 degree celsius, and
is 100 degree celsius.
Therefore, calculate
as follows.


= 17.5 liter
Thus, we can conclude that volume of gas required at 100 degree celsius is 17.5 liter.
Answer:
- <u><em>The leftover reactant is the nitrogen gas, N₂.</em></u>
Explanation:
As per your description:
<u>1. Square on the left: N₂(g)</u>
- 3 units of two joint circles: this represents 3 molecules of nitrogen gas, N₂(g).
<u>2. Square on the right: H₂(g)</u>
- 3 units of two joint circles: this represents 3 molecules of hydrogen gas, H₂(g).
<u>3. Reaction</u>
If the maximum possible amount of NH₃ is formed during the reaction, you assume that the reaction goes to completion.
The chemical equation that represents the reaction is:
Which must be balanced:
That means that 1 molecule (or 1 mol) of N₂(g) reacts with 3 molecules (or 3 moles ) of H₂(g) to produce 2 molecules (or 2 moles) of NH₃(g).
Since, the squares show that there are 3 molecules of each reactant, the 3 molecules of hydrogen gas will be able to react with 1 molecule of nitrogen gas. When that happens, all the hydrogen gas is consumend and yet two molecules of nitrogen gas will remain unreacted. Hence, the nitrogen gas is the leftover reactant.
Answer:
Lewis acid- Fe3+
Lewis base- water molecule
Explanation:
Acids and bases have been defined in diverse ways. There have been definitions put forward by Arrhenius, Brownstead and Lowry as well as Lewis. Each definition his useful in its own way.
Lewis acids are lone pair acceptors such as metal ions. This implies that in the particular instance of this reaction, Fe3+ is the lewis acid.
Similarly, a Lewis base is a lone pair donor, all ligands are lone pair donors since they donate one or more lone pairs of electrons to Lewis acids. In the particular instance of this reaction, the Lewis base is the water molecule.