You did not include the options but I can tell you the product ratio.
The product ratio is the mole ratio of the products of the reaction.
From the balanced chemical equation you have all the mole ratios:
The given equation is: 2 C6H5COOH + 15O2 --> 14 CO2 + 6H2O
The mole ratios are: 2 C6H5COOH: 15 O2: 14 CO2 : 6 H2O
The products are CO2 and H2O
Their mole ratio = 14 CO2 : 6 H2O
That can be expressed as:
14 mol CO2 7 mol CO2
----------------- = -----------------
6 mol H2O 3 mol H2O
It is also the same that:
6 mol H2O : 14 mol CO2
6 mol H2O 3 mol H2O
------------------ = -------------------
14 mol CO2 7 mol CO2
So, compare your options to the ratios show above and pick the proper ratio.
Answer: D.Aluminium Oxide 0.10, Magnesium Oxide 0.50
Explanation:
Number of moles of NaOH= number of moles × volume
Number of moles= 100/1000 × 2 = 0.2 moles
Since;
2 moles of NaOH yield 1 mole of Al2O3
0.2 moles of NaOH will yield 0.2 × 1/2 = 0.1 moles of Al2O3.
Number of moles of HCl= 800/1000 × 2 = 1.6 moles
If 1 mole of Al2O3 requires 6 moles of HCl
0.1 moles of Al2O3 requires 0.1 × 6 = 0.6 moles of HCl.
Number of moles of HCl left after reaction with Al2O3 = 1.6- 0.6 = 1 mole
This leftover reacts with MgO
But;
1 mole of MgO reacts with 2 moles of HCl
x moles of MgO reacts with 1 mole of HCl
Thus; x= 0.5 moles of MgO
Complete Question
Question 096 Propose a three-step synthetic sequence to accomplish the transformation below.
Option 1 => 1) HBr, ROOR; 2) t-BuOK; 3) CH3CH2CCNa
Option 2 => 1) NaOEt; 2) HBr, ROOR; 3) CH3CH2CCNa
Option 3 => 1) t-BuOK; 2) NaNH2; 3) CH3CH2CCNa
Option 4 => 1) CH3CH2CH2CH2Br; 2) NaOEt; 3) HBr, ROOR
Option 5 => 1) t-BuOK; 2) HBr, ROOR; 3) CH3CH2CCNa
Option 6 => 1) NaOEt; 2) NBS, hν; 3) NaSBu
Answer:
The correct option is option 5
Explanation:
The mechanism of the reaction is shown on the first uploaded image
Answer:
a) if the liquid is not vaporized completely, then the condensed vapor in the flask contains the air which is initially occupied before the liquid is heated. When calculating the molar mass of the vapor the moles of air which are initially present are not excluded, so that the molar mass of the vapor would be an increase in value.
b) While weighing the condensed vapor, the flask should be dried. If the weighing flask is not dried then the water which is layered on the surface of the flask is also added to the mass of the vapor. Therefore, the mass of the vapor that is calculated would be increase.
c) When condensing the vapor, the stopper should not be removed from the flask, because the vapor will escape from the flask and a small amount of vapor will condense in the flask. Therefore, the mass of the condensed vapor would be In small value.
d) If all the liquid is vaporized, when the flask is removed before the vapor had reached the temperature of boiling water, then the boiling
temperature of that liquid would be lower than that of the boiling temperature of the water.Therefore, the liquid may have more volatility.
Answer:
Magnification is the number of times larger an image is compared with the real size of the object.
Magnification = Image / Actual = 5/0.4 =12.5
Explanation: