The temperature that would the volume of a gas be 0.550l if it had a volume of 0.432 L at -20.0 c is calculated using the Charles law formula
that is v1/T1=V2/T2
V1=0.550 l
t1=?
T2= -20 c +273 = 253 K
v2= 0.432 l
by making T1 the subject of the formula T1= V1T2/V2
T1= (0.55lL x253)/ 0.432 l = 322.11 K or 322.11-273 = 49.11 C
Answer:
To prepare 50L of 32% solution you need: 11L of 30% solution, 22L of 50% solution and 17L of 10% solution.
Explanation:
A 32% solution of acid means 32L of acid per 100L of solution. As the chemist wants to make a solution using twice as much of the 50% solution as of the 30% solution it is possible to write:
2x*50% + x*30% + y*10% = 50L*32%
<em>130x + 10y = 1600 </em><em>(1)</em>
<em>-Where x are volume of 30% solution, 2x volume of 50% solution and y volume of 10% solution-</em>
Also, it is possible to write a formula using the total volume (50L), thus:
<em>2x + x +y = 50L</em>
<em>3x + y = 50L </em><em>(2)</em>
If you replace (2) in (1):
130x + 10(50-3x) = 1600
100x + 500 = 1600
100x = 1100
<em>x = 11L -Volume of 30% solution-</em>
2x = 22L -Volume of 50% solution-
50L - 22L - 11L = 17 L -Volume of 10% solution-
I hope it helps!
Answer:
d) All have identical pressures
Explanation:
The kinetic molecular theory explains how gas molecules behave in a container. By this theory, the gas particles behave like hard, spherical objects in a state of constant, random motion; these particles collide between them and at the walls of the container. Besides, the kinetic energy of the gas depends only on the temperature.
The pressure is the force that the particles are applying under some area, so by the theory, it depends on the number of moles (amount of particles that collides and make the force), the volume of the container and the kinetic energy, or the temperature.
Because all gases have the same number of moles and are at the same temperature and the same volume, they'll have the same pressure.
Answer:
5.3%
Explanation:
Let the volume be 1 L
volume , V = 1 L
use:
number of mol,
n = Molarity * Volume
= 0.8846*1
= 0.8846 mol
Molar mass of CH3COOH,
MM = 2*MM(C) + 4*MM(H) + 2*MM(O)
= 2*12.01 + 4*1.008 + 2*16.0
= 60.052 g/mol
use:
mass of CH3COOH,
m = number of mol * molar mass
= 0.8846 mol * 60.05 g/mol
= 53.12 g
volume of solution = 1 L = 1000 mL
density of solution = 1.00 g/mL
Use:
mass of solution = density * volume
= 1.00 g/mL * 1000 mL
= 1000 g
Now use:
mass % of acetic acid = mass of acetic acid * 100 / mass of solution
= 53.12 * 100 / 1000
= 5.312 %
≅ 5.3%
Density is the ratio of mass to the volume. The formula of density is:
-(1)
Density of carbon tetrachloride =
(given)
Mass of carbon tetrachloride =
(given)
Since, 
So, 
Substituting the values in formula (1):



Since, 
So, 
Hence, the volume of carbon tetrachloride is
.