Hello!
Bases are defined by Arrhenius as substances which release OH⁻ ions when dissolved in water. NO₂⁻ complies with this definition by the chemical reaction that is shown below:
NO₂⁻(aq) + H₂O (l) HNO₂ (aq) + OH⁻(aq)
Have a nice day!
Answer:
The H+ (aq) concentration of the resulting solution is 4.1 mol/dm³
(Option C)
Explanation:
Given;
concentration of HA,
= 6.0mol/dm³
volume of HA,
= 25.0cm³, = 0.025dm³
Concentration of HB,
= 3.0mol/dm³
volume of HB,
= 45.0cm³ = 0.045dm³
To determine the H+ (aq) concentration in mol/dm³ in the resulting solution, we apply concentration formula;

where;
is initial concentration
is initial volume
is final concentration of the solution
is final volume of the solution

Therefore, the H+ (aq) concentration of the resulting solution is 4.1 mol/dm³
Answer:
MnO- Manganese Oxide
Explanation:
Empirical formula: This is the formula that shows the ratio of elements
present in a
compound.
How to determine Empirical formula
1. First arrange the symbols of the elements present in the compound
alphabetically to determine the real empirical formula. Although, there
are exceptions to this rule, E.g H2So4
2. Divide the percentage composition by the mass number.
3. Then divide through by the smallest number.
4. The resulting answer is the ratio attached to the elements present in
a compound.
Mn O
% composition 72.1 27.9
Divide by mass number 54.94 16
1.31 1.74
Divide by the smallest number 1.31 1.31
1 1.3
The resulting ratio is 1:1
Hence the Empirical formula is MnO, Manganese oxide
Answer:1
Explanation:i know cuz I got it right
4.003 is the mass of helium gas