Hello!
To solve this question, we need to use the
Avogadro's Number, which is a constant first discovered by
Amadeo Avogadro, an Italian scientist. He discovered that in a mole of a substance, there are
6,02*10²³ molecules. Using this relationship, we apply the following conversion factor:

So, 8,50 * 10²⁴ molecules of Na₂SO₃ represent
14,12 moles of Na₂SO₃
Have a nice day!
Answer:
The carbons of the acetyl group oxidize which generate CO2, and in turn H2O.
Explanation:
The pyruvic acid that is generated during glycolysis enters the mitochondria. Inside this organelle, the acid molecules undergo a process called oxidative decaborxylation in which an enzyme of several cofactors is involved, one of which is coenzyme A. Pyruvic acid is transformed into an acetyl molecule and these are been introduced to the begining of the Krebs Cycle where the acetyl-group (2C) from acetyl-CoA is transferred to oxaloacetate (4C) to produce citrate (6C). As the molecule cycles the two carbons of the acetyl oxidize and are released in the form of CO2. Then the energy of the Krebs cycle becomes sufficient to reduce three NAD +, which means that three NADH molecules are formed. Although a small portion of energy is used to generate ATP, most of it is used to reduce not only the NAD + but also the FAD which, if oxidized, passes to its reduced state, FADH2
Answer:
Molecular formula for the gas is: C₄H₁₀
Explanation:
Let's propose the Ideal Gases Law to determine the moles of gas, that contains 0.087 g
At STP → 1 atm and 273.15K
1 atm . 0.0336 L = n . 0.082 . 273.15 K
n = (1 atm . 0.0336 L) / (0.082 . 273.15 K)
n = 1.500 × 10⁻³ moles
Molar mass of gas = 0.087 g / 1.500 × 10⁻³ moles = 58 g/m
Now we propose rules of three:
If 0.580 g of gas has ____ 0.480 g of C _____ 0.100 g of C
58 g of gas (1mol) would have:
(58 g . 0.480) / 0.580 = 48 g of C
(58 g . 0.100) / 0.580 = 10 g of H
48 g of C / 12 g/mol = 4 mol
10 g of H / 1g/mol = 10 moles