You must add 7.5 pt of the 30 % sugar to the 5 % sugar to get a 20 % solution.
You can use a modified dilution formula to calculate the volume of 30 % sugar.
<em>V</em>_1×<em>C</em>_1 + <em>V</em>_2×<em>C</em>_2 = <em>V</em>_3×<em>C</em>_3
Let the volume of 30 % sugar = <em>x</em> pt. Then the volume of the final 20 % sugar = (5 + <em>x</em> ) pt
(<em>x</em> pt×30 % sugar) + (5 pt×5 % sugar) = (<em>x</em> + 5) pt × 20 % sugar
30<em>x</em> + 25 = 20x + 100
10<em>x</em> = 75
<em>x</em> = 75/10 = 7.5
Answer:
Option C is correct.
The minimum amount of material that is needed for a fission reaction to keep going is called the critical mass.
Explanation:
Nuclear fission is the term used to describe the breakdown of the nucleus of a parent isotope into daughter nuclei.
Normally, the initial energy supplied for nuclear fission is the energy to initiate the first breakdown of the first set of radioactive isotopes that breakdown. Once that happens, the energy released from the first breakdown is enough to drive further breakdown of numerous isotopas in a manner that leads to more energy generation.
But, for this to be able to be sustained and not fizzle out, a particular amount of radioactive material to undergo nuclear fission must be present. This particular amount is termed 'critical mass'
Hope this Helps!!!
Hey there!:
Molar mass Ca(NO2)2 = 132.089 g/mol
Mass of solute = 120 g
Number of moles:
n = mass of solute / molar mass
n = 120 / 132.089
n = 0.0009084 moles of Ca(NO2)2
Volume in liters of solution :
240 mL / 1000 => 0.24 L
Therefore:
Molarity = number of moles / volume of solution
Molarity = 0.0009084 / 0.24
Molarity = 0.003785 M
Hope that helps!
It matches the universal pH indicator and is indicating the proper pH