The first step is to calculate the molarity of each compound:
final volume of solution = 157 + 139 = 296 mL
molarity of <span>nac2h3o2 = (157 x 0.35) / 296 = 0.1856 molar
molarity of </span><span>hc2h3o2 = (139 x 0.46) / 296 = 0.216 molar
Then, we calculate the pH as follows:
pKa of acetic acid = -log(</span><span>1.75 × 10^-5) = 4.7569
pH = pKa + </span><span> log ([salt] / [acid])
= </span>4.7569 + log(0.1856 / 0.216)
= 4.691
Heat
gained in a system can be calculated by multiplying the given mass to the
specific heat capacity of the substance and the temperature difference. It is
expressed as follows:<span>
Heat = mC(T2-T1)</span>
1540 = 200.0 (C)(40 - 20)
<span>
<span>C = 0.385 J / g C</span></span>
<span><span>
</span></span>
<span><span>Hope this answers the question. Have a nice day.</span></span>
Hello
We know both the elements involved in bonding are non-metals and the primary type of bonds involved in non-metals are covalent bonds. Covalent bonds are formed when two atoms share one or more electrons; thus we know that whatever the number of electrons shared, it has to be equal for both. We can eliminate choices A and B.
Next, we understand that it is easier for one atom to be shared among the two, rather than the 7. First, because Hydrogen needs only 1 electron to be stable and would require energy to compensate the remaining 6. Second, electrons are attracted towards the nucleus so it is inefficient to try and share 7 electrons when 1 provides the same amount of stability to Fluorine.
Therefore, the answer is C.
Answer:
The correct answer is option C, that is, ΔS and ΔSsurr for the process H2O (s) ⇒ H2O(l) are equal in magnitude and opposite in sign.
Explanation:
The temperature at which solid state of water get transformed into liquid state is termed as the melting point of 0 °C. It can be shown by the reaction:
H2O (s) ⇒ H2O (l)
The degree of randomness of a molecule is known as entropy. With the transformation of ice into liquid state, there is an increase in randomness. Thus, the value of entropy becomes positive as shown:
Entropy change (ΔSsys) = ΔSproduct - ΔSreactant
= (69.9 - 47.89) J mol/K
= 22.0 J mol/K
Therefore, the value of entropy change is positive.
Now the value of entropy for surrounding ΔSsurr will be,
ΔSsurr = -ΔHfusion/T
= -6012 j/mol/273
= -22.0 J/molK
Hence, the value of ΔSsurr and ΔSsys exhibit same magnitude with opposite sign.
Absorbance measures the ability of the substance to absorb light at a specific wavelength.
Absorbance is also equal to the product of molar absorptivity, path length and molar concentration.
The mathematical expression is given as:
(1)
where, A = absorbance
= molar absorptivity
l = path length
c = molar concentration.
The above formula is said to Beer's Law.
Absorptivity of protein x = 
Path length = 1 cm
Molar concentration = 
Put the values in formula (1)

= 
Thus, absorbance at 280 nm = 