We should apply Boyle's Law here given initial pressure, initial volume and final volume.
P1V1= P2V2
(6.5 atm) (13 L) = P2 (3.3 L)
Solve for P2 on your calculator and that should get you to the answer.
<span>In order to do this, you have change the alkene into an
alkyne. That is the aim of Br2/CH2Cl2 trailed by NaNH2. The Br2 with form a vic
dihalide (3,4-dibromo octane). Adding of NaNH2 will execute two E2 reactions.
-NH2 will eliminate an H from carbons 3 and 4. This double elimination will make
the alkyne. Then handling the alkyne with H2/Lindlar will form the cis alkene. The
final product will be CIS-3-octene.</span>
Acetaldehyde is an organic compound (a compound containing C atoms) composed of a carbonyl group. On the other hand, a carbonyl group is a functional group containing C = O. The hybrid orbitals of a compound determines the number pi and s orbitals in the electronic configuration. For a single bond, there are two s orbitals. For double bonds, on the other hand, the number of s orbital bond is 1 while the number of pi bonds is 2. For triple bonds, there are three pi bonds present in the cloud.
Thus for a c = O bond, the atomic orbital configuration is sp3 containing 1 s orbital and 2 pi bonds.
I have completed the reaction with both possible products. Below are the products formed both in presence and absence of peroxide. And have connected the proton with corresponding peaks with different color lines.
Answer:
34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.
Explanation:
Moles of
:-
Mass = 49.8 g
Molar mass of oxygen gas = 32 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

Since pressure and volume are constant, we can use the Avogadro's law as:-
Given ,
V₂ is twice the volume of V₁
V₂ = 2V₁
n₁ = ?
n₂ = 1.55625 mol
Using above equation as:
n₁ = 0.778125 moles
Moles of carbon dioxide = 0.778125 moles
Molar mass of
= 44.0 g/mol
Mass of
= Moles × Molar mass = 0.778125 × 44.0 g = 34.2 g
<u>34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.</u>