In this kind of exercises, you should use the "ideal gas" rules: PV = nRT
P should be in Pascal:
445mmHg = 59328Pa
1225mmHg = 163319Pa
V should be in cubic meter:
16L = 0.016 m3
R =

= constant

=

==> P1 * V1 = P2 * V2
V2 =

=
V2 = 0.00581 m3 = 5.81 L
Element with an atomic number of 58 is actually Cerium, so the symbol should be Ce, not Co because that is Cobalt which has an atomic number of 27. With that being said, the notation for isotopes is the symbol of the element with a superscript and a subscript that are aligned. The superscript represents the mass number.
Mass number = protons + neutrons = 58 + 33 = 91
The subscript is the atomic number which is 58. The notation is written in the picture attached.
Answer:
The correct option is: B) H₂0 and OH⁻ as a conjugate pair
Explanation:
According to Brønsted-Lowry theory, the<u> </u><u>acids</u><u> are the chemical substances that form a conjugate base by donating a proton</u> and <u>bases</u><u> are the chemical substances that form conjugate acid by accepting a proton.</u>
In the given chemical reaction: PO₄³⁻(aq) + H₂O(l) ⇄ HPO₄²⁻(aq) + OH⁻(aq)
<u>According to Brønsted-Lowry theory, PO₄³⁻ and OH⁻ are bases. Whereas, H₂O and HPO₄²⁻ are acids.</u>
<u>Also, PO₄³⁻ and HPO₄²⁻ are the conjugate acid-base pair; and H₂O and OH⁻ are the conjugate acid-base pair.</u>
Answer:
The mass left after 24.6 years is 25.0563 grams
Explanation:
The given parameters are;
The mass of the hydrogen-3 = 100 grams
The half life of hydrogen-3 which is also known as = 12.32 years
The formula for calculating half-life is given as follows;

Where;
N(t) = The mass left after t years
N₀ = The initial mass of the hydrogen-3 = 100 g
t = Time duration of the decay = 24.6 years
= Half-life = 12.32 years

The mass left after 24.6 years = 25.0563 grams.
Answer:
Solid to liquid
Explanation:
Entropy is a state of randomness or disorderliness of the particles of a system. Some part of the heat energy of a system is related to the state of disorder or randomness of the particles of the system.
The entropic level of a system depends on two of major factors:
1. Temperature: Entropy increases with temperature rise due to the fact that the randomness of the particles of a system increases at a higher temperature.
2. Physical state of matter: The increasing order of entropy is:
Solid < Liquid < Gas
Gases are the most disordered and have the highest entropy. In moving from solid to liquid to gas, entropy of a system would increase.