Answer:
c
Explanation:
hypothesis is a scientific guess made be scientist in order to give account for the natural phenomenon
B- ammonia. ammonia has a pH level of about 11, and anything higher than 7 is more basic and anything less than 7 is more acidic. 7 is considered neutral.
Answer:
The correct answer is 28.2 %.
Explanation:
Based on the given question, the partial pressures of the gases present in the trimix blend is 55 atm oxygen, 50 atm helium, and 90 atm nitrogen. Therefore, the sum of the partial pressure of gases present in the blend is,
Ptotal = PO2 + PN2 + PHe
= 55 + 90 + 50
= 195 atm
The percent volume of each gas in the trimix blend can be determined by using the Amagat's law of additive volume, that is, %Vx = (Px/Ptot) * 100
Here Px is the partial pressure of the gas, Ptot is the total pressure and % is the volume of the gas. Now,
%VO2 = (55/195) * 100 = 28.2%
%VN2 = (90/195) * 100 = 46%
%VHe = (50/195) * 100 = 25.64%
Hence, the percent oxygen by volume present in the blend is 28.2 %.
Answer: the empirical formula is C3H4O3
Explanation:Please see attachment for explanation
Answer:
- 0.0249% Sb/cm

Explanation:
Given that:
One surface contains 1 Sb atom per 10⁸ Si atoms and the other surface contains 500 Sb atoms per 10⁸ Si atoms.
The concentration gradient in atomic percent (%) Sb per cm can be calculated as follows:
The difference in concentration = 
The distance
= 0.2-mm = 0.02 cm
Now, the concentration of silicon at one surface containing 1 Sb atom per 10⁸ silicon atoms and at the outer surface that has 500 Sb atom per 10⁸ silicon atoms can be calculated as follows:

= - 0.0249% Sb/cm
b) The concentration
of Sb in atom/cm³ for the surface of 1 Sb atoms can be calculated by using the formula:

Lattice parameter = 5.4307 Å; To cm ; we have
= 

= 
The concentration
of Sb in atom/cm³ for the surface of 500 Sb can be calculated as follows:

= 
= 
Finally, to calculate the concentration gradient


