Sorry, Cant really tell how to differentiate the students and trial times
Answer:

Explanation:
The expression for Clausius-Clapeyron Equation is shown below as:
Where,
P is the vapor pressure
ΔHvap is the Enthalpy of Vaporization
R is the gas constant (8.314×10⁻³ kJ /mol K)
c is the constant.
For two situations and phases, the equation becomes:

Given:
= 13.95 torr
= 144.78 torr
= 25°C
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T = (25 + 273.15) K = 298.15 K
= 298.15 K
= 75°C = 348.15 K
So,





One mole any substance contains 6.022 ₓ 10²³ particles called Avogadro's Number.
The relation between moles and number of particles is given as,
# of particles = moles ₓ Avogadro's number
In our case the particles are formula units of MgCO₃. So, 1 mole of MgCO₃ contain 6.022 ₓ 10²³ formula units, then the number of formula units in 1.72 moles are calculated as,
# of formula units = 1.72 mol ₓ 6.022 ₓ 10²³ formula units / mol
# of formula units = 1.035 ₓ 10²⁴ Formula Units
Answer:
2 H₃PO₄(aq) + 3 Ba(OH)₂(aq) ⇒ Ba₃(PO₄)₂(s) + 6 H₂O(l)
Explanation:
Let's consider the unbalanced equation that occurs when phosphoric acid reacts with barium hydroxide to form water and barium phosphate. This is a neutralization reaction.
H₃PO₄(aq) + Ba(OH)₂(aq) ⇒ Ba₃(PO₄)₂(s) + H₂O(l)
We will balance it using the trial and error method.
First, we will balance Ba atoms by multiplying Ba(OH)₂ by 3 and P atoms by multiplying H₃PO₄ by 2.
2 H₃PO₄(aq) + 3 Ba(OH)₂(aq) ⇒ Ba₃(PO₄)₂(s) + H₂O(l)
Finally, we will get the balanced equation by multiplying H₂O by 6.
2 H₃PO₄(aq) + 3 Ba(OH)₂(aq) ⇒ Ba₃(PO₄)₂(s) + 6 H₂O(l)