Using the combined gas law, where PV/T = constant, we first solve for PV/T for the initial conditions: (4.50 atm)(36.0 mL)/(10.0 + 273.15 K) = 0.57213.
Remember to use absolute temperature.
For the final conditions: (3.50 atm)(85.0 mL)/T = 297.5/T
Since these must equal, 0.57213 = 297.5/T
T = 519.98 K
Subtracting 273.15 gives 246.83 degC.
Answer:
1. ΔE = 0 J
2. ΔH = 0 J
3. q = 3.2 × 10³ J
4. w = -3.2 × 10³ J
Explanation:
The change in the internal energy (ΔE) and the change in the enthalpy (ΔH) are functions of the temperature. If the temperature is constant, ΔE = 0 and ΔH = 0.
The gas initially occupies a volume V₁ = 20.0 L at P₁ = 3.2 atm. When the pressure changes to P₂ = 1.6 atm, we can find the volume V₂ using Boyle's law.
P₁ × V₁ = P₂ × V₂
3.2 atm × 20.0 L = 1.6 atm × V₂
V₂ = 40 L
The work (w) can be calculated using the following expression.
w = - P . ΔV
where,
P is the external pressure for which the process happened
ΔV is the change in the volume
w = -1.6 atm × (40L - 20.0L) = -32 atm.L × (101.325 J/1atm.L) = -3.2 × 10³ J
The change in the internal energy is:
ΔE = q + w
0 = q + w
q = - w = 3.2 × 10³ J
Answer: 4.0 g/mL
Explanation:
The volume increased by 5.0 mL. Recall that the number of significant figures is equal to the number of certain values you can read plus one. Here, the volume increased from 14.0 mL to 19.0 mL, so the volume of X is 5.0 mL.
Answer:
145 hours
Explanation:
Since one hour of riding a bicycle takes up 505 kcal of energy. It is also stated that one gram of body fat is equal to 7.70 kcal. Also, it is given that 1 pound of body fat is equal to 454 g.
Hence;
1 Ib= 454 g
21 Ib= 21 × 454/1 = 9534 g
But
1g of body fat = 7.70kcal
9534 g of body fat = 9534 × 7.70 kcal/1 = 73411.8 kcal
If 505 kcal is lost in 1 hour
73411.8 kcal is lost in 73411.8 kcal × 1hour/505k cal = 145 hours
Answer:
If I remember correctly it should be 10^7 meters.
Explanation: