Answer:
20.79 kilojoules
Explanation:
Using Q = m×c×∆T
Where;
Q = Quantity of heat (J)
c = specific heat capacity of solid DMSO (1.80 J/g°C)
m = mass of DMSO
∆T = change in temperature
According to the provided information, m= 50g, initial temperature = 19.0°C, final temperature= 250.0°C
Q = m×c×∆T
Q = 50 × 1.80 × (250°C - 19°C)
Q = 90 × 231
Q = 20790 Joules
To convert Joules to kilojoules, we divide by 1000 i.e.
20790/1000
= 20.79 kilojoules
Hence, 20.79 kilojoules of energy is required to convert 50.0 grams of solid DMSO to gas.
The combustion of any hydrocarbon yields water and carbon dioxide. We will now construct a balanced equation:
C₃H₈ + 5O₂ → 3CO₂ + 4H₂O
Each mole of propane requires 5 moles of oxygen.
Answer:
Aluminium atoms = 4.13 *10^22 aluminium atoms
The correct answer is E
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of Al2O3 = 3.50 grams
Molar mass of Al2O3 = 101.96 g/mol
Number of Avogadro = 6.022 * 10^23 /mol
Step 2: Calculate moles Al2O3
Moles Al2O3 = mass Al2O3 / molar mass Al2O3
Moles Al2O3 = 3.50 grams / 101.96 g/mol
Moles Al2O3 = 0.0343 moles
Step 3: Calculate moles Aluminium
In 1 mol Al2O3 we have 2 moles Al
in 0.0343 moles Al2O3 we have 2*0.0343 = 0.0686 moles Al
Step 4: Calculate aluminium atoms
Aluminium atoms = moles aluminium * Number of Avogadro
Aluminium atoms = 0.0686 * 6.022 * 10^23
Aluminium atoms = 4.13 *10^22 aluminium atoms
The correct answer is E