Answer:
Mass = 14.64 g
Explanation:
Given data:
Volume of solution = 1.25 L
Molarity of Solution = 0.15 M
Mass of CaF₂ = ?
Solution:
Molarity is used to describe the concentration of solution. It tells how many moles are dissolve in per litter of solution.
Formula:
Molarity = number of moles of solute / L of solution
We will calculate the number of moles of CaF₂ and then determine the mass by using number of moles.
0.15 M = number of moles of solute / 1.25 L
number of moles of solute = 0.15 M × 1.25 L
number of moles of solute = 0.1875 mol/L × L
number of moles of solute = 0.1875 mol
Mass in gram:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.1875 mol ×78.07 g/mol
Mass = 14.64 g
<u>Answer:</u>
Specific heat of a substance is the value that describe how the added heat energy of substance has the impact on its temperature.
Unit is <em>
</em>
<em>C = Q/m. ∆T</em>
<em>C – Specific heat
</em>
<em>Q- heat energy (J)</em>
<em>M – Mass (Kg)</em>
<em>∆T- change in temperature (K) </em>
<u>Explanation:</u>
<em>Given data:</em>
<em>M= 140 g = 0.14 Kg</em>
<em>Q – 1080 Joules.</em>
<em>∆T – 98.4 – 62.2 = 36.2</em>
Substituting the given data in Equation
<em>Specific heat of Aluminium =
</em>
MXV= (0.194M)(1.00L)=0.194moles
42.39LiClg/molex0.194moles=8.2g LiCl
Answer: a. Synthesis
Explanation:
a. Synthesis reaction is a chemical reaction in which two reactants are combining to form one product.
Example:
Thus magnesium in its elemental form is combining with oxygen to form magnesium oxide.
b. Double displacement reaction is one in which exchange of ions take place.
Example:
c. Decomposition is a type of chemical reaction in which one reactant gives two or more than two products.
Example:
Mass of medicinal agent taken = 1.2 g
the volume is 60 mL
Specific gravity = 1.20
So the mass of solution = specific gravity X volume = 1.20 * 60 = 72g
Now if we have increased the volume by 0.2 so the new volume = 60.2
New mass = 72 + 1.2 = 73.2
Specific gravity = mass / volume = 73.2 / 60.2 = 1.22 g/mL