Rydberg Eqn is given as:
1/λ = R [1/n1^2 - 1/n2^2]
<span>Where λ is the wavelength of the light; 2626 nm = 2.626×10^-6 m </span>
<span>R is the Rydberg constant: R = 1.09737×10^7 m-1 </span>
<span>From Brackett series n1 = 4 </span>
<span>Hence 1/(2.626×10^-6 ) = 1.09737× 10^7 [1/4^2 – 1/n2^2] </span>
<span>Some rearranging and collecting up terms: </span>
<span>1 = (2.626×10^-6)×(1.09737× 10^7)[1/16 -1/n2^2] </span>
<span>1= 28.82[1/16 – 1/n2^2] </span>
<span>28.82/n^2 = 1.8011 – 1 = 0.8011 </span>
<span>n^2 = 28.82/0.8011 = 35.98 </span>
<span>n = √(35.98) = 6</span>
Answer:
The number of moles of potassium hydroxide, KOH required to make 4 moles of K₂SO₄ is 8 moles of KOH
Explanation:
2KOH + H₂SO₄ → K₂SO₄ + 2H₂O
From the above reaction, we have 2 moles of KOH combining with 1 mole of H₂SO₄ to produce 1 mole of K₂SO₄ and 2 moles of H₂O.
Therefore the number of moles of potassium hydroxide that will be needed to make 4 moles of K₂SO₄ is;
8KOH + 4H₂SO₄ → 4K₂SO₄ + 8H₂O
8 moles of KOH is required to make 4 moles of K₂SO₄.
The correct answer is B. H2SO4 + B(OH)3 B2(SO4)3 + H2O
Hope this helps!
Answer:
293.15 K.
Explanation:
It is given that, the room temperature is 20 degrees Celsius.
We need to convert this temperature into kelvin.
The conversion from degrees Celsius to Kelvin is as follows :

We have, 
So,

So, the room temperature is 293.15 kelvin.
Answer: acetone molecule ( CH₃-CO-CH₃)
Explanation:
1) Acetone is CH₃-CO-CH₃
2) That is a molecule (build up of covalent bonds).
3) When dissolved, covalent bonded compounds remain as separate molecules, then it is said that the major species present in the solution is the molecule. The molecules of acetone are surrounded (sovated) by the molecules of water.
This as opposed to the case of ionic compounds that ionize. When a compound as NaCl dissolves in water, it ionizes completely, so the major speceies are not NaCl formulas, but the ions Na⁺ and Cl⁻, not molecules.
That leads to the answer: the major species present when acetone is dissolved in water is the molecules of acetone (you do not need to state the fact that the molecules of water are part of the solution, because that is not the target of the question).