The alcohol being oxidized must not be a tertiary alcohol.
A tertiary alcohol is one in which the -OH group is attached to a carbon atom which is attached to three other carbon atoms. This "closes off" the alcohol group and prevents the formation of oxidation products. This is the reason why tertiary alcohols do not undergo oxidation in mild conditions.
Answer:
V = 0.5 L
Explanation:
Given data:
Moles of nitrogen = 2.23×10⁻² mol (0.0223 mol)
Temperature = 273 K
Pressure = 1 atm
Volume = ?
Solution:
PV = nRT
V = nRT / P
V = 0.0223 mol × 0.0821 atm. mol⁻¹. L . k⁻¹ × 273 K / 1 atm
V = 0.5 L
Answer:
Average rate of decomposition = 3.68 x 10⁻³ mol/min
Explanation:
CH₃NC (g) → CH₃CN (g)
Average rate of decomposition = [CH₃NC]/Δt
[CH₃NC] = initial [CH₃NC] - final [CH₃NC]
[CH₃NC] = 0.200 mol - 0.108 mol
[CH₃NC] = 0.092 mol
Average rate of decomposition = 0.092 mol / 25 min
Average rate of decomposition = 3.68 x 10⁻³ mol/min
Answer: C2H6O2
Explanation: solution attached:
First convert mass to moles.
Second divide each moles on the lowest amount to find the number of atoms in the empirical formula.
Third calculate the empirical formula mass.
Fourth calculate for the molecular formula by dividing the molar mass over the empirical formula mass.
Fifth multiply the empirical formula by the answer and that is the molecular formula of the compound.
Answer:
5.5moles
Explanation:
CaC2 + 2H2O —> Ca(OH)2 + C2H2
From the equation, the following were observed:
1mole of CaC2 reacted to produced 1mol of C2H2.
Therefore, 5.5moles of CaC2 will also produce 5.5moles of C2H2