Answer:

Explanation:
Hello,
a) In this case, since the heat associated with the dissolution of ammonium nitrate is positive, such reaction is endothermic as it absorbs heat.
b) Now, for computing the temperature once the dissolution is done, we apply (considering that it is a cooling process):

Nonetheless, we should first compute the moles of the mixture as:

Thus, the total absorbed heat is:

Now, the temperature is:

Best regards.
<span>100.
ppb of chcl3 in drinking water means 100 g of CHCl3 in 1,000,0000,000 g of water
Molarity, M
M = number of moles of solute / volume of solution in liters
number of moles of solute = mass of CHCl3 / molar mass of CHCl3
molar mass of CHCl3 = 119.37 g/mol
number of moles of solute = 100 g / 119.37 g/mol = 0.838 mol
using density of water = 1 g/ ml => 1,000,000,000 g = 1,000,000 liters
M = 0.838 / 1,000,000 = 8.38 * 10^ - 7 M <----- answer
Molality, m
m = number of moles of solute / kg of solvent
number of moles of solute = 0.838
kg of solvent = kg of water = 1,000,000 kg
m = 0.838 moles / 1,000,000 kg = 8.38 * 10^ - 7 m <----- answer
mole fraction of solute, X solute
X solute = number of moles of solute / number of moles of solution
number of moles of solute = 0.838
number of moles of solution = number of moles of solute + number of moles of solvent
number of moles of solvent = mass of water / molar mass of water = 1,000,000,000 g / 18.01528 g/mol = 55,508,435 moles
number of moles of solution = 0.838 moles + 55,508,435 moles = 55,508,436 moles
X solute = 0.838 / 55,508,435 = 1.51 * 10 ^ - 8 <------ answer
mass percent, %
% = (mass of solute / mass of solution) * 100 = (100g / 1,000,000,100 g) * 100 =
% = 10 ^ - 6 % <------- answer
</span>
Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!
Answer:
Mass of copper produced is 19.07g
Explanation:
Let's bring out the chemical equation;
3CuCl2 + 2Al → 2AlCl3 + 3Cu
3 : 2 : 2 : 3
Upon confirming that the reaction is indeed balanced, we can proceed.
The questions asks to calculate mass of Cu formed when a mass of 5.4g of Al is being used.
From the equation, what is the relationship between Al and Cu?
2 mol of Al would react to form 3 mol of Cu
Expressing this in terms of mass, we have;
mass = no. of moles * molar mass
Mass of Aluminium = 2 * 26.98 = 53.98 g
Mass of Copper = 3 * 63.546 = 190.638g
This means;
53.98 g of Al would react to form 190.638g of Cu
So how much Cu would form from 5.4 g of Al?
This leads us to;
53.98 = 190.638
5.4 = x
Upon cross multiplication, we are left with;
x = (190.638 * 5.4) / 53.98
x = 19.07 g
Mass of copper produced is 19.07g
Answer:
The correct option is the first option
Explanation:
The equation described in the question is shown below
²³⁹₉₄Pu +¹₀n ⇒ ¹⁰⁰₄₀Zr + blank + 2¹₀n
This equation is a nuclear fission because it involves the splitting of a heavy nucleus, Plutonium (Pu), into smaller nuclei, Zirconium (Zr) and an unknown nuclei.
The law of conservation of matter states that matter can neither be created nor destroyed hence in other to get the missing atom, we must know the total number of subscripts (mass number) and superscripts (atomic number) on both sides.
The total mass number on the reactant side is 239 + 1 = 240
The total atomic number on the reactant side is 94 + 0 = 94
While, The total mass number on the product side is 100 + 2(1) = 102
The total atomic number on the product side is 40 + 2(0) = 40
To determine <u>the missing atom</u>, you subtract the the total atomic number of the product from that on the reactant side; 94 - 40 = 54
The <u>atom with the atomic number 54 is Xenon</u>,
To <u>determine the mass number</u> of the xenon isotope involved, you subtract the the total mass number of the product from that on the reactant side; 240 - 102 = 138.
Hence, the particle that completes the equation is ¹³⁸₅₄Xe, the first option