Answer:
d = 70.5 mm
Explanation:
given,
length of pipe = 305 m
discharge rate = 150 gal/min
pipe diameter = ?
1 gal/min = 6.30902 × 10⁻⁵ m³/s
150 gal/min = 150 × 6.30902 × 10⁻⁵ m³/s
= 9.46 × 10⁻³ m³/s


Q = A V



f = 0.048 from moody chart using P/D = 0.00015

d = 70.5 mm
Diameter of the pipe is equal to 70.5 mm
<span>Salts are formed by the reaction of bases with water. - FALSE
</span><span>Most salts are ionic and are soluble in water. - TRUE
</span><span>Most salts are insoluble in water and lack electrical charges. - FALSE
</span><span>Solutions of salt and water do not conduct electricity. - FALSE
:)</span>
The total energy in a system due to the temperature and pressure per unit mass in that system is known as specific enthalpy. It is used in thermodynamic equations when one desires to know the energy for a given single unit mass of a component.
Specific enthalpy is calculated by the equation:
H = U + PV
in the given case, Specific volume = 4.684 cm³/g = 149.888 cm³/g moles = 149.888 × 10⁻³ J/g moles
Specific internal energy (U) is 1706 J/mol and pressure is 41.64.
H = 1706 + 41.64 × 149.888 × 10⁻³ × 101.3 joules
= 2428 joules / mole
Answer:
D. 91.98K
Explanation:
The General Gas Law equation is given by,

From the question,
the initial pressure,

the initial volume,

the final temperature,

the final pressure,

the final volume,

Making

the subject of the expression, we obtain

By substitution,


Hence the initial temperature was 91.98 K
Answer:
14.9075 g, 28.67%, 0.11%
Explanation:
The mean concentration of calcium = summation x / frequency
= ( 14.92 + 1491 + 14.88 + 14.92 ) /4 = 14.9075 g
Standard deviation = √(summation (x - μ)² /n) = √ ( ((14.92 - 14.9075)² +(14.91 - 14.9075)² + (14.88 - 14.9075)² + ( 14.92 - 14.9075)²) / 4) = 0.0164
b) percent error = abs(14.9075 - 20.90) / 20.90 × 100 = 28.67%
c) relative standard deviation = standard deviation / mean × 100 = 0.0164 / 14.9075 × 100 = 0.11%
d) The accuracy of the measure is the measurement compared to the actual which according to the standard set by the instructor (5%error) is not very accurate because the percent error is high (28.67%) while the relative standard deviation is quite low ( 0.11%) which means the measurement precision is very high.
The student will have to redo the experiment because the experiment was not too accurate since the percent error is way higher than the set value (5%) although the precision was high.