Answer:
1.61 × 10⁶ kJ
Explanation:
The human burns energy so as to be healthy.
The amount of energy burnt per day by an adult human is 2 × 20³ kcal per day. Since there is 24 hours in a day, the amount of energy burnt per hour is 2 × 20³ × 24 = 48 × 20³ kcal per hour.
The conversion rate of kcal to kJ is 1 kcal = 4.184 kJ. Therefore converting the kcal per hour to kJ per hour gives:
48 × 20³ × 4.184 = 200.882 × 20³ kJ = 1.61 × 10⁶ kJ
Answer:
Option (1)
Explanation:
Trace fossils are defined as those traces such as the impressions and signs of ancient remains of an organism, that are found over relatively softer sediment.
These play a very important role in the field of paleontology as it provides information about the ancient organism that lived in the past in a particular location.
Some of the examples of trace fossils are track and trails, burrows, footprints, cast and mold.
Shrimp burrows are an example of trace fossils, which are made by the marine organisms named shrimps, that are usually found at the bottom of the ocean.
Thus, the correct answer is option (1).
Hello!
To solve this problem we are going to use the
Henderson-Hasselbach equation and clear for the molar ratio. Keep in mind that we need the value for Acetic Acid's pKa, which can be found in tables and is
4,76:
![pH=pKa + log ( \frac{[CH_3COONa]}{[CH_3COOH]} )](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3DpKa%20%2B%20log%20%28%20%5Cfrac%7B%5BCH_3COONa%5D%7D%7B%5BCH_3COOH%5D%7D%20%29%20)
![\frac{[CH_3COOH]}{[CH_3COONa}= 10^{(pH-pKa)^{-1}}=10^{(4-4,76)^{-1}}=5,75](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B%5BCH_3COOH%5D%7D%7B%5BCH_3COONa%7D%3D%2010%5E%7B%28pH-pKa%29%5E%7B-1%7D%7D%3D10%5E%7B%284-4%2C76%29%5E%7B-1%7D%7D%3D5%2C75%20)
So, the mole ratio of CH₃COOH to CH₃COONa is
5,75Have a nice day!
A. The penny experienced a color change, and a gas was produced.
The penny was less tarnished (color change), and tiny bubbles formed around the penny (due to a gas being produced).
The k is the proportionality constant of the reaction. Graphically, this is the slope of the graph. Since the graph is linear, then there is only 1 value of k. To calculate this, choose two random points in the line. Suppose we use (0.15,10) and (0.30,20), calculate for the slope.
Slope = k = (10 - 20)/(0.15 - 0.30) = 66.67 mL CO₂/g CaCO₃