Answer is: 1.29 grams <span>of solid formed.
</span>Chemical reaction: 2AgNO₃(aq) + K₂CrO₄(aq) → Ag₂CrO₄(s) + 2KNO₃(aq).
n(AgNO₃) = c(AgNO₃) · V(AgNO₃).
n(AgNO₃) = 0.220 M · 0.0351 L.
n(AgNO₃) = 0.0078 mol; limiting reactant.
n(K₂CrO₄) = 0.420 M · 0.052 L.
n(K₂CrO₄) = 0.022 mol.
From chemical reaction: n(AgNO₃) : n(Ag₂CrO₄) = 2 : 1.
n(Ag₂CrO₄) = 0.0078 mol ÷ 2.
n(Ag₂CrO₄) = 0.0039 mol.
m(Ag₂CrO₄) = 0.0039 mol · 331.73 g/mol.
m(Ag₂CrO₄) = 1.29 g.
Answer:
1. The pH of 1.0 M trimethyl ammonium (pH = 1.01) is lower than the pH of 0.1 M phenol (5.00).
2. The difference in pH values is 4.95.
Explanation:
1. The pH of a compound can be found using the following equation:
![pH = -log([H_{3}O^{+}])](https://tex.z-dn.net/?f=%20pH%20%3D%20-log%28%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%29%20)
First, we need to find [H₃O⁺] for trimethyl ammonium and for phenol.
<u>Trimethyl ammonium</u>:
We can calculate [H₃O⁺] using the Ka as follows:
(CH₃)₃NH⁺ + H₂O → (CH₃)₃N + H₃O⁺
1.0 - x x x
![Ka = \frac{[(CH_{3})_{3}N][H_{3}O^{+}]}{[(CH_{3})_{3}NH^{+}]}](https://tex.z-dn.net/?f=Ka%20%3D%20%5Cfrac%7B%5B%28CH_%7B3%7D%29_%7B3%7DN%5D%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%7D%7B%5B%28CH_%7B3%7D%29_%7B3%7DNH%5E%7B%2B%7D%5D%7D)

By solving the above equation for x we have:
x = 0.097 = [H₃O⁺]
<u>Phenol</u>:
C₆H₅OH + H₂O → C₆H₅O⁻ + H₃O⁺
1.0 - x x x
![Ka = \frac{[C_{6}H_{5}O^{-}][H_{3}O^{+}]}{[C_{6}H_{5}OH]}](https://tex.z-dn.net/?f=Ka%20%3D%20%5Cfrac%7B%5BC_%7B6%7DH_%7B5%7DO%5E%7B-%7D%5D%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%7D%7B%5BC_%7B6%7DH_%7B5%7DOH%5D%7D)


Solving the above equation for x we have:
x = 9.96x10⁻⁶ = [H₃O⁺]
![pH = -log([H_{3}O^{+}]) = -log(9.99 \cdot 10^{-6}) = 5.00](https://tex.z-dn.net/?f=%20pH%20%3D%20-log%28%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%29%20%3D%20-log%289.99%20%5Ccdot%2010%5E%7B-6%7D%29%20%3D%205.00%20)
Hence, the pH of 1.0 M trimethyl ammonium is lower than the pH of 0.1 M phenol.
2. The difference in pH values for the two acids is:
Therefore, the difference in pH values is 4.95.
I hope it helps you!
According to this formula:
K= A*(e^(-Ea/RT) when we have K =1.35X10^2 & T= 25+273= 298K &R=0.0821
Ea= 85.6 KJ/mol So by subsitution we can get A:
1.35x10^2 = A*(e^(-85.6/0.0821*298))
1.35x10^2 = A * 0.03
A= 4333
by substitution with the new value of T(75+273) = 348K & A to get the new K
∴K= 4333*(e^(-85.6/0.0821*348)
= 2.16 x10^2
It would be d bc when it’s at its lowest point it means not that much energy and that would be its lowest point which is D
Answer:
The enthalpy of the reaction is –184.6 kJ, and the reaction is exothermic.
Explanation: