Answer: 32.94 g
Explanation: It's stoichiometry problem so balanced equation is required. The balanced equation is given below:

From the balanced equation, krypton and chlorine react in 1:2 mol ratio. We will calculate the moles of each reactant gas using ideal gas law equation(PV = nRT) and then using mol ratio the limiting reactant is figured out that helps to calculate the amount of the product formed.
for Krypton, P = 0.500 atm and for chlorine, P = 1.50 atm
V = 15.0 L
T = 350.8 + 273 = 623.8 K
For krypton, 
n = 0.146 moles
for chlorine, 
n = 0.439
From the mole ratio, 1 mol of krypton reacts with 2 moles of chlorine. So 0.146 moles of krypton will react with 2 x 0.146 = 0.292 moles of chlorine.
Since 0.439 moles of chlorine are available, it is present in excess and hence the limiting reactant is krypton.
So, the amount of product formed is calculated from moles of krypton.
Molar mass of krypton tetrachloride is 225.61 gram per mol.
There is 1:1 mol ratio between krypton and krypton tetrachloride.

= 32.94 g of 
So, 32.94 g of the product will form.
The structures of the isomers and the m/z values of their peaks are not given in the question. The complete question is provided in the attachment
Answer:
Compound 2 (2,5-dimethylhexane) will not have the peaks at 29 and 85 m/z
Explanation:
The fragmentation of molecules by electron ionization of mass spectrometer occurs according to Stevenson's Rule, which states that "The most probable fragmentation is the one that leaves the positive charge on the fragment with the lowest ionization energy". This is much like the Markovnikov's Rule in organic chemistry which has predicted the formation of most stable carbocation and the addition of hydrogen halide to it.
The mass spectra of compound 1 (2,4-dimethylhexane) will contain all the m/z values mentioned in the question. Each peak indicate towards homologous series of fragmentation product of the compound 1. The first peak can be attributed to ethyl carbocation (m/z = 29), with the increase of 14 units the next peak indicates towards propyl carbocation (m/z = 43) and onwards until molecular ion peak of 114 m/z.
Compound 2 (2,5-dimethylhexane) structure shows that the cleavage of C-C bond will not yield a stable ethyl and hexyl carbocation. Hence, no peaks will be observed at 29 and 85 m/z. The absence of these two peaks can be used to distinguish one isomer from the other.
1) Find the number of molecules in 7.88 g of sulfur
molar mass of S8 = 8*atomic mass of S = 8 * 32.0 g / mol = 256.0 g/mol
Number of moles = mass in grams / atomic mass = 7.88 g / 256.0 g / mol = 0.0308 moles
2) Find the mass of 0.0308 moles of P4
mass = number of moles * molar mass
molar mass of P4 = 4 * atomic mass of P = 4 * 31 g/mol = 124 g/mol
mass of P4 = 0.0308 moles * 124 g/mol = 3.8192g ≈ 3.82 g.
Answer: 3.82 grams of P4 will have the same number of molecules as 7.88 g of S8 (that is 0.0308 moles of molecules)
Answer:
Equilibrium constant of the given reaction is 
Explanation:
....
....
The given reaction can be written as summation of the following reaction-


......................................................................................

Equilibrium constant of this reaction is given as-
![\frac{[NOBr]^{2}}{[N_{2}][O_{2}][Br_{2}]}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5BNOBr%5D%5E%7B2%7D%7D%7B%5BN_%7B2%7D%5D%5BO_%7B2%7D%5D%5BBr_%7B2%7D%5D%7D)
![=(\frac{[NOBr]}{[NO][Br_{2}]^{\frac{1}{2}}})^{2}(\frac{[NO]^{2}}{[N_{2}][O_{2}]})](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%28%5Cfrac%7B%5BNOBr%5D%7D%7B%5BNO%5D%5BBr_%7B2%7D%5D%5E%7B%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%7D%7D%29%5E%7B2%7D%28%5Cfrac%7B%5BNO%5D%5E%7B2%7D%7D%7B%5BN_%7B2%7D%5D%5BO_%7B2%7D%5D%7D%29)


<span>A beryllium atom has 4 electrons.
1, 0, 0, +1/2
1, 0, 0, -1/2
2, 0, 0, +1/2
2, 0, 0, -1/2</span>