1)we need a balanced equation: CuSO₄ + Zn ---> ZnSO₄ + Cu
2) we need to convert the grams of CuSO₄ to moles using the molar mass.
molar mass CuSO₄= 63.5 + 32.0 + (4 x 16.0)= 160 g/mol

3) convert moles of CuSO₄ to moles of Cu

4) convert moles of Cu to grams using it's molar mass.
molar mass Cu= 63.5 g/mol

I did it step-by-step as the explanation but you can do all of this in one step.
The answer to this question would be: <span>thermal metamorphism
</span>
Metamorphism is a change in the mineral texture without causing the rock to become liquid/magma. In this case, the metamorphic change to the rock is caused by the heat energy or thermal energy of the magma. This kind of mechanism is also called contact mechanism as the thermal energy is transferred by contact so this question option is a bit ambiguous.
Molarity is expressed as
the number of moles of solute per volume of the solution. For example, we are
given a solution of 2M NaOH this describes a solution that has 2 moles of NaOH
per 1 L volume of the solution. We calculate as follows:
0.115 M = n mol KBr / .55 L solution
n = 0.06325 mol KBr
mass = 0.06325 mol KBr (119 g / mol) = 7.53 g KBr
Answer:
I believe it is Potassium (K)
Explanation:
I did the math on a calculator and it was the closest atomic mass to potassium.
Water is the only one of these that would work by process of elimination.