Answer:
No, the puddle was formed because of the sun, because if there was snow and it rained then it would have turned slippery or icy
Liquid + Solid = 8.89 mL
V ( Solid ) = 8.89 mL - 6.26 mL = 2.63 mL
The density of the solid = m / V = 10.283 g / 2.63 mL =
= 3.9 g/mL = 3.9 g / cm³
Answer:
The correct option is: B) H₂0 and OH⁻ as a conjugate pair
Explanation:
According to Brønsted-Lowry theory, the<u> </u><u>acids</u><u> are the chemical substances that form a conjugate base by donating a proton</u> and <u>bases</u><u> are the chemical substances that form conjugate acid by accepting a proton.</u>
In the given chemical reaction: PO₄³⁻(aq) + H₂O(l) ⇄ HPO₄²⁻(aq) + OH⁻(aq)
<u>According to Brønsted-Lowry theory, PO₄³⁻ and OH⁻ are bases. Whereas, H₂O and HPO₄²⁻ are acids.</u>
<u>Also, PO₄³⁻ and HPO₄²⁻ are the conjugate acid-base pair; and H₂O and OH⁻ are the conjugate acid-base pair.</u>
Carbon is what you breathe out and chloride is like somewhere in your immune system
Answer: d) -705.55 kJ
Explanation:
Heat of reaction is the change of enthalpy during a chemical reaction with all substances in their standard states.

Reversing the reaction, changes the sign of 


On multiplying the reaction by
, enthalpy gets half:


Thus the enthalpy change for the given reaction is -705.55kJ