Answer:- 0.138 M
Solution:- The buffer pH is calculated using Handerson equation:

acts as a weak acid and
as a base which is pretty conjugate base of the weak acid we have.
The acid hase two protons(hydrogen) where as the base has only one proton. So, we could write the equation as:

Phosphoric acid gives protons in three steps. So, the above equation is the second step as the acid has only two protons and the base has one proton.
So, we will use the second pKa value. The acid concentration is given as 0.10 M and we are asked to calculate the concentration of the base to make a buffer of exactly pH 7.00.
Let's plug in the values in the equation:



Taking antilog:


On cross multiply:
[base] = 1.38(0.10)
[base] = 0.138
So, the concentration of the base that is
required to make the buffer is 0.138M.
The answer to this question would be: 3.125%
Half-life is the time needed for a radioactive molecule to decay half of its mass. In this case, the strontium-89 is already gone past 5 half lives. Then, the percentage of the mass left after 5 half-lives should be:
100%*(1/2^5)= 100%/32=3..125%
Answer is: volume of KBr is 357 mL.
c(KBr) = 0,716 M = 0,716 mol/L.
m(KBr) = 30,5 g.
n(KBr) = m(KBr) ÷ M(KBr).
n(KBr) = 30,5 g ÷ 119 g/mol.
n(KBr) = 0,256 mol.
V(KBr) = n(KBr) ÷ c(KBr).
V(KBr) = 0,256 mol ÷ 0,716 mol/L.
V(KBr) = 0,357 L · 1000 mL/L = 357 mL.
Answer:
Volume is always more than the mass for floating objects. For sinking objects mass is always more than the volume
Explanation:
None