Answer:
in a body of 165 pounds, the iron content is 2993.707 mg
Explanation:
- % iron = 0.0040% = (mass iron / mass human) * 100
⇒ mass iron / mass human = 4 E-5
∴ mass human = 165 pounds
⇒ mass iron = 165 pounds * 4 E-5
⇒ mass iron = 6.6 E-3 pounds * ( 453.592 g/pound ) * ( 1000 mg/g )
⇒ mass iron = 2993.707 mg iron
A. 1.01 is the right answer
Since
The formula is Pv= nRT
P=1 atm
V= 22.4 L
N= x
r= 0.0821
t = 273 k (bc it’s standard temperature)
So (1)(22.4)=(x)(0.0821)(273)
X= 1.001
Answer:
1.822 g of magnesium hydroxide would be produced.
Explanation:
Balanced reaction: 
Compound Molar mass (g/mol)
NaOH 39.997
95.211
58.3197
So, 2.50 g of NaOH =
mol of NaOH = 0.0625 mol of NaOH
4.30 g of
=
mol of
= 0.0452 mol of 
According to balanced equation-
2 mol of NaOH produce 1 mol of
So, 0.0625 mol of NaOH produce
mol of NaOH or 0.03125 mol of NaOH
1 mol of
produces 1 mol of
So, 0.0452 mol of
produce 0.0452 mol of
As least number of moles of
are produced from NaOH therefore NaOH is the limiting reagent.
So, amount of
would be produced = 0.03125 mol
=
g
= 1.822 g
The formula we will use is:
pH = 0.5 (pKa – log C)
where C is the concentration of sulfathiazole in molarity
or mol / L
Since all values are given, we can compute directly for
pH:
pH = 0.5 (7.12 – log 0.002)
<span>pH = 4.91</span>
let me know when u find out plz because i would like to know as well its one of my chemistry qustions in an assiment. :)