Answer:
100g/mol
Explanation:
Given parameters:
Mass of unknown gas = 2g
Volume of gas in flask = 500mL = 0.5dm³
Unknown:
Molar mass of gas = ?
Solution:
Since we know the gas is at STP;
1 mole of substance occupies 22.4dm³ of space at STP
Therefore,
0.5dm³ will have 0.02mole at STP
Now;
Number of moles =
Molar mass =
=
= 100g/mol
Answer : The number of bonding electrons and the number of non-bonding electrons are (4, 18).
Explanation :
The number of bonding electrons and non-bonding electrons in the structure of
is determined by the Lewis-dot structure.
Lewis-dot structure : It tell us about the number of valence electrons of an atom within a molecule and it is also shows the bonding between the atoms of a molecule and the lone-pair of electrons.
In the given structure, 'Xe' is the central atom and 'F' is the terminal atom.
Xenon has 8 valence electrons and fluorine has 7 valence electrons.
Total number of valence electrons in
= 8 + 2(7) = 22 electrons
From the Lewis-dot structure, we conclude that
The number of electrons used in bonding = 4
The number of electrons used in non-bonding (lone-pairs) = 22 - 4 = 18
Therefore, the number of bonding electrons and the number of non-bonding electrons are (4, 18).
The Lewis-dot structure of
is shown below.
The correct answer is resource partitioning.
The concept of resource partitioning is applicable in the branch of ecology. It signifies towards the procedure by which natural selection mediates competing species into distinct patterns of different niches or resource utilization.
When the species differentiate a niche to prevent competition for food resources, it is known as resource partitioning. At certain times, the competition is among the species, known as interspecific competition, and at sometimes it is among the individuals of the similar species, that is, intraspecific competition.
Answer : The molar concentration of ethanol in the undiluted cognac is 8.44 M
Explanation :
Using neutralization law,

where,
= molar concentration of undiluted cognac = ?
= molar concentration of diluted cognac = 0.0844 M
= volume of undiluted cognac = 5.00 mL = 0.005 L
= volume of diluted cognac = 0.500 L
Now put all the given values in the above law, we get molar concentration of ethanol in the undiluted cognac.


Therefore, the molar concentration of ethanol in the undiluted cognac is 8.44 M